Güncel

İstanbul’da forumlar devam ediyor

Saraçhane: Taksim Gezi Park direnişi ile başlayan forumlar İstanbul’un birçok semtinde çeşitli parklarda devam ediyor. Forum’ların fatih ayağı ise Saraçhane Park’ta her gün gerçekleştiriliyor. Gerçekleştirilen forumda verimli tartışmaların yanı sıra kendini ifade edebilme adına da konuşmalar yapılıyor. Dün (27 Haziran) saat 21’de gerçekleştirilen forumda kentsel dönüşümden kültür sanat’a kadar birçok noktada tartışmalara gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen forumda dikkat çekici olan park içinde oynayan ocuklarla ilgilenilmesi yüz boyama gibi eğlenceli aktivitelerin gerçekleştirilmesiydi.

Tartışma konularında ise öncelikle çalışma grupları kuruldu. Yaratıcı eylem grubu iletişim grubu, kültür ve sanat grubu, medya grubu…

Bu guruplar içinde yaratıcı eylem grubu gerçekleştirilecek eylemlerin organizasyonunu gerçekleştirecek. Medya grubu basın görevini üstlenerek yapılan çalışmaların kamuoyuna yayılmasını sağlayacak. Kültür sanat grubu kültür sanat aktivitelerini gerçekleştirecek. İletişim grubu ise diğer forumlarla olan irtibatı sağlayacak ve bilgi alışverişinde bulunacak.

Forumda tartışmalarda yaşandı. Kurulmak istenen bilim çalışma grubu kimi kişiler tarafından onaylanırken kimi kişiler tarafından onaylanmadı. Grubun oluşturulması yönlü düşünce çalışma grubunun pratik olarak ne yapacağını tam olarak söyleyemese de grubun kurulmaması yönlü fikir ise çalışma gruplarının zaten bilimsel bir bakış açısına sahip olacağını ve bu anlamıyla bilimselliğin zaten forumların ruhunda olması gerektiği vurgulandı. Sonuç olarak forumda bilim çalışma grubu kurulmadı. Çalışma gruplarının tartışmasının sona ermesi üzerine biz kimiz konulu bir tartışma gerçekleştirildi. Bu tartışma ise çok uzun sürmedi. Tartışma sonunda ortak bir bildiri hazırlanarak sömürüye karşı mücadele çağrısı yapılması kararlaştırıldı.

 

Cihangir: Gezi Parkı direnişinin ardından yayılan ve halkın yoğun ilgisini çeken forumlar devam ediyor. 27 Haziran günü Cihangir Parkı‘nda da yoğun katılımlı bir forum gerçekleştirildi.

Program hazırlanan sinevizyon gösterimleriyle başladı. Hazırlanan 7 tane sinevizyonla, kentsel dönüşüm adı altında yapılan yağma, talan ve rant projelerine dikkat çekildi. Tarlabaşı‘nın geçmişten günümüze kültürel yapısının anlatıldığı bir sinevizyonla, köyden geçim sıkıntısı yüzünden göç ederek İstanbul’a yerleşen ve gecekondusu sürekli yıkılan bir kadının öyküsüyle kentsel dönüşüm gerçekliğine dikkat çekildi. Bir başka sinevizyonla da burjuva basının Gezi Parkı direnişi karşısındaki üç maymun oynayan rolü teşhir edildi. Gezi Parkı direnişinin gelişiminin ve uygulanan polis terörünüde teşhir edildiği sinevizyon gösterimleri yapıldı.

Sinevizyon gösteriminin ardından daha önceki forumlarda karar almayı ve foruma işlevsellik kazandırmak için oluşturulan; koordinasyon, sosyal medya, sanat, eğitim, toplantı etkinlik, hukuk gibi başlıklardan oluşturulan 20 tane çalışma grubu toplantılarını yaptılar.

Toplantıların ardından çalışma gruplarının kısa sunum ve önerileriyle forum sonlandı.

 

Bahçeşehir: Taksim Gezi Park direnişi ile başlayan forumlar İstanbul’un birçok semtinde çeşitli parklarda devam ediyor.

Forumların sadece ifade etmek değil aynı zamanda eylemek gibi bir pratiği var. Çalışma grupları kuruluyor, komisyonlar kuruluyor. Doğalında kendiliğinden de olsa toplumsal bir örgütlenme yolunda, hızla ilerleyen bir hat bu forumlar.

Bahçelievler’de bulunana İncirli parkında gerçekleşen formlarda kentsel dönüşüm ve süreç tartışıldı.

Formları daha nasıl aktif bir hala büründürülmesi gerektiği hakkında tartışmalar yürütüldü.

Ardından mahalle komisyonları kurulma kararı alındı.

Mahallenin sorunları dile getirilerek çözüm yolları belirlendi.

Mesela alanı daha temiz tutmak için çeşitli dövizler yazıp mahallenin belli bölgelerine asmak gibi pratik adımlar belirlendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu