Gençlik

İstanbul YDG alt konferansını gerçekleştirdi

İstanbul: Yeni Demokrat Gençlik’in 7. Konferansı yaklaşırken İstanbul YDG konferansa hazırlık bağlamında alt konferans yaptı.

Munzur Kültür Derneğinde gerçekleştirilen alt konferansta Türkçe ve Kürtçe selamlamanın ardından devrim ve komünizm mücadelesinde şehit düşenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gençliği tartışıyor, geleceği örgütlüyoruz şiarıyla düzenlenecek olan 7.konferasa hazırlık ve katılamayacak YDG’lilerle konuyu tartışmak üzere yapılan alt konferans oldukça yoğun verimli tartışmalarla ilerledi.

Gündemlerin okunması ve belirlenmesi üzerine Örgüt ve örgütlenme üzerine tartışmalar yürüdü. YDG’nin demokratik bir gençlik örgütü olarak halk gençliği için önemi, örgütlenme araç gereçleri, bir zorunluluk olarak örgütlenme, örgütlenmenin salt ortak acılar üzerinden değil ortak mutluluklar, çıkarlar ve paylaşımlar üzerinden yükseltilebileceği, örgütün ne olduğu ve örgütlülüğün nasıl olacağı, örgütlü yaşam ve yaşanan örgütlenme sorunları üzerine tartışmalar yürüdü.

Bir sonraki konu başlığı ise demokrasi kültürü ve demokratik işleyiş konusuydu.  Ülkemizde demokrasi, toplumun demokrasi anlayışı ve YDG’nin demokratik işleyişi üzerine tartışmaların yürüdüğü konu başlığı oldukça verimli tartışmalara yol açtı.

2. oturumda ise ilk olarak sinevizyon gösterimi yapıldı daha sonra ise “politika ve politikleşme” gündemi tartışıldı.  Ülkemizde halk gençliğinin politik durumu, gençlik örgütlerinin politika üretimi ve halk gençliğine olan katkılarının tartışıldığı konu başlığının ardından ise Halkların Demokratik Kongresi tartışıldı.

Ülkemiz demokrasi mücadelesinde HDK’nin önemi ve demokrasi mücadelesine katkıları, YDG’nin HDK’de konumlanışı üzerine tartışmalar yapıldı.

Alt konferansın başından sonuna kadar yoğun tartışmalar yapılırken YDG’nin halk gençliğini örgütleme, harekete geçirme noktasında konferansın önemi üzerinde duruldu. Coşku ile sonlanan alt konferansta molalarda YDG’lilerin tartışmayı sürdürmesi dikkat çekerken, gençlik örgütlerinin bu tür etkinliğe ihtiyacı olduğu açığa çıktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu