Gençlik

İstanbul Üniversitesinde 19 Aralık Anması

18 Aralık 2012 Salı günü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Hergele Meydanında 19-22 Aralık 2000 katliamında hayatını kaybeden 28 devrimci tutsak için bir anma yapıldı.

Sabah erken saatlerde daha önceden hazırlanan “19-22 Aralık Katliamının Hesabını Soracağız” yazılı pankart okulun içine asıldı.

Katliam fotoğrafları ve şehitlerin fotoğraflarından oluşan sergi, afişler, ozalitler ile meydan donatıldı.

Saat 13.00’de çağrı için hazırlanan bildiriler dağıtılmaya başlandı ve sesli ajitasyonlarla öğrencilere katliamın teşhiri yapılarak anmaya çağrı yapıldı.

Okulun her tarafını dolaşan devrimci öğrenciler sık sık “Yaşasın Ölüm Orucu Direnişimiz” , “Katil Devlet Hesap Verecek” , “İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek” sloganlarını attılar.

Meydandaki program katledilen devrimciler şahsında tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı. 28 Devrimcinin isimleri okunarak “Yaşıyor” denildi. Katliamı anlatan bir metinle devam edildi ardından ölüm orucu ve direniş vurgusu yapılan şiirler okundu.

Anma programı katliam görüntülerini içeren sinevizyon gösterimi ile devam etti. Gün boyunca sergiye ve sinevizyona yoğun ilginin olduğu etkinlik coşkulu geçti.

Daha sonra hep beraber “Mitralyöz” türküsü söylenerek halay çekildi. Eylem; katliamın sorumlularının unutulmadığı ve hesap sorulacağı vurgusu yapılarak atılan sloganlarla sonlandırıldı. Fotoğraf sergisi 15.30’a kadar asılı kaldı.

Ekim Gençliği, Gençlik Federasyonu, Söz Dergisi, Sosyalist Gençlik Dernekleri, Kaldıraç, Yeni Demokrat Gençlik’in örgütlediği eyleme Köz destek verdi.(İstanbul Üniversitesi YDG)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu