Gençlik

İstanbul Üniversitesi öğrencileri açlık grevlerini sahiplendi

“Zindanlarda direnen yoldaşlara bin selam”

İstanbul: Bugün(2 Kasım) İstanbul Üniversitesi öğrencileri 4 saat boyunca açlık grevinde olan tutsakların durumunu dikkat çekmek için “ölüm değil çözüm istiyoruz” dediler.

Saat 12.30’da Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler ana binaya kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Saat 13.00’e kadar sloganlarla ana binadan öğrencilerin dersten çıkmasını beklediler. Dersten çıkan öğrenciler sloganlarla ve hazırlanmış siyah tabutla eyleme destek verdiler. Açlık grevinin 52. günü olması nedeniyle basın açıklamasının ardından 52 dakikalık oturma eylemi yapacaklarını açıkladılar. Oturma eyleminin 30. dakikasında polis öğrencileri ablukaya alarak dağılmalarını yoksa saldıracaklarını söylediler. . Bunun üzerine oturma eylemini sonlandıran öğrenciler Laleli Tramvay Durağı’na doğru trafiği kapatarak bir yürüyüş gerçekleştirdi.

“Niye böyle yaptılar”

YDG’nin de aralarında bulunduğu öğrenciler sloganlarla duruğa yürüdüğü sırada polis tekrar hareketlendi. Polis konuşmalarında “ Amirim bırakmayalım yürümelerine saldırılım dağılsınlar”, “ Yok biraz bekleyelim. Bu çocuklar normalde açıklama yapıp dağılıyorlar, şimdi niye böyle yaptılar” ifadeleri dikkat çekti.  Öğrencilerin ezberi bozan ve alışılmışın dışında hareket etmeleri polisleri şaşırttı anlaşılan.

“Siz sustuğunuz için ölüyorlar!”

Aldıkları kararla Laleli Taramvay Durağını işgal eden öğrenciler Karaköy’e ordan da Taksim’e geçtiler. Karaköy’e kadar tramvay içerisinde sloganlar ve marşlar haykırıldı. Yolcularında alkışlarla destek olması öğrencileri iyice çoşkulandırdı.  Karaköy’de inen öğrenciler buradan Galatasaray Lisesi önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık “ ölüyorlar!”, “Siz sessiz kaldığınız için ölüyorlar”, “Açlık grevleri bugün 52. gününde” “Anadil bölmez tecrit öldürür” şeklinde sloganlar attılar.

“Ölüm haberleri yapmak istemiyoruz!”

Süren açlık grevlerine ve tutsakların durumuna dikkat çekmek için “Ölüm haberleri yapmak istemiyoruz” diyen ve bir günlük açlık grevi yapan basın emekçilerinin yanına gelen öğrenciler burada da oturma eylemi yaptılar. Kısa bir açıklama yapan basın emekçileri ile sloganları ortak haykırdılar. Ardından basın emekçilerini ziyarete gelen BEDAŞ işçilerinin eylemine katılan öğrenciler. Sloganlarla eylemi sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu