Gençlik

İstanbul Üniversitesi Boykotta!

2012-2013 yılını zamlarla karşılayan İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak bugün okulumuzda yemeklere yapılan yüzde 85’lik oranındaki zamlara karşı boykottaydık.

Yılın başında bir lira olan yemek fiyatlarının 1.85’e çıkması üzerine okulda bir boykot planlaması yapıldı.

Okulda afiş ve ozalitlerle günler öncesinden boykotun duyurusu yapıldı.

Çeşitli kurumların kulüplerin, gazetelerin ve öğrencilerin ortak çalışmasıyla örgütlenen boykot, büyük coşkuyla karşılandı.

Bu sabah erkenden çalışmaları başlayan boykot saat 11.00 sularında Merkez Kampus ve Edebiyat Fakültesinde evden getirdiğimiz yiyeceklerle ortak bir sofra kurularak başlatıldı. Hep birlikte yemek yenildiği sırada Rektörlük görevlileri gelerek konuşmak istediklerini dile getirdiler.

Aramızdan seçilen üç arkadaşımız Rektörle konuşmaya gitti ve Rektör Yunus Söylet, boykotu yeni gelenleri ‘korkuttuğu’ için geri çekmemizi, zamların parasız eğitimin bir sonucu olduğunu ve zamlarda geri adım atmayacağını söyledi. Ardından Cuma günü saat 11.00’de tekrar görüşmek istediğini söyledi.

O sırada yemekhane önünde kurulan sofralarda yemeğin ardından şarkılar, türküler söylenip, halaylar çekildi. Ardından Çapa Tıp Fakültesi, Avcılar Kampusu, Orman Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri Beyazıt Kampusu önüne gelerek oradaki öğrencilerle buluştular.

Sık sık “Yemekhane Zamları Geri Alınsın”, “Rektör Elini Cebimden Çek”, “Müşteri Değil öğrenciyiz”, “Eşit, Parasız, Bilimsel, Anadilde Eğitim”, “Savaşa Değil Eğitime Bütçe” sloganlarının atıldığı eylem, basın açıklamasıyla devam etti.

Yapılan basın açıklamasında,, harçları kaldırmalarına rağmen bunun acısını yemek fiyatlarıyla çıkardıklarına, zamlar geri çekilene kadar eylemlere devam edileceğine vurgu yapıldı.

Eyleme birçok üniversite hocası, sendika temsilcileri de destek verdi. Birçok öğrencinin katıldığı eylemde bizler de YDG olarak yerimizi aldık. Sabah erken saatlerden itibaren boykot çalışması için gerçekleştirilen faaliyetlere katıldık.

İstanbul Üniversitesi YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu