Emek

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde direniş var

İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi, “küçülme” gerekçesiyle Sosyal-İş Sendikası üyesi destek personeli hizmeti veren 13 işçiyi işten attı. Uzun bir süredir işçiler üzerinde baskı kuran üniversite yönetimi işçilerin kazandıkları hakları gasp etmeye çalışıp işçilerin sendikadan istifa etmeleri için her yola başvuruyor. Üniversitede işçilerin yaşadığı sıkıntılara gelince Yaklaşık iki yıldır işçilerin maaşlarına zam yapılmıyor, mavi kart ücreti 150 TL oldu ancak halen işçilere 110 TL ödeniyor. İşçiler, fazla mesai ücretini alamıyor. İzin olarak kullanabilecekleri söyleniyor ancak 3 günlük mesai karşılığında sadece 1 gün izin yaptırılıyor. 5 kişinin yapması gereken iş sadece 1 işçiye yaptırılıyor. Bu baskıları kırabilmek için Sosyal-İş sendikasına üye olan işçilere bu süre zarfında sendikadan ayrılmaları için önce para ve mevki teklif edildi. İşçiler kabul etmeyince de, tehditler hatta fiziki şiddet devreye girdi.

İşten atılan işçiler 4 Eylül günü oturma eylemi gerçekleştiren işçiler eylem öncesi Bilgi Üniversitesi Rektörlüğü önünde açıklama yapıldı. Birçok sendika yöneticisinin katıldığı eyleme direnişteki THY işçileri e destek verdi. Yapılan açıklamada Bilgi Üniversitesi Rektörlüğünün gerçek yüzü teşhir edildi. “İşten atılanlar geri alınsın” yazılı pankart açan işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bilgi’de işçi kıyımına son”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları ile rektörlük önüne yürüdü.

Yürüyüşün ardından burada bir işçiler adına Mehmet Işık bir açıklama yaptı. 2009 yılında Bilgi Üniversitesi yönetiminin değişmesi ile destek kadrosu başta olmak üzere akademik ve idari tüm çalışanların çalışma koşullarının zorlaştırıldığını belirten Işık Sosyal-İş Sendikası’nda örgütlenerek korku duvarını yıkmayı hedeflediklerini, bu hedefin bedelsiz olmadığını ve sonuç olarak bugün işten atıldıklarını belirtti. Direnişe devam edeceklerini belirten Işık sürecin hukuki ayağının da oluşturulduğunu ifade etti.

Eylemde Sosyal-İş İstanbul Şube Başkanı Mustafa Abuş’ta bir açıklama yaptı. İşten atılma sürecini anlatan Abuş,  direnişin kararlı bir şekilde örüleceğini söyledi. Yapılan açıklamaların ardından eylem alkış ve sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu