Manşet

İstanbul 1 Mayıs’ı coşkuyla kutlandı

İstanbul: Yüz binlerin Taksim’e aktığı 1 Mayıs’ta işçiler ekonomik taleplerini sloganlarla dile getirdiler.

Üç koldan Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kitlenin meydana akmasıyla ortaya çıkan coşku görülmeye değerdi. 1 Mayıs’ın en renkli kollarından birisi Şişli-Mecidiyeköy’dü. DİSK’e bağlı sendikalar, Sendikal Güç Birliği ve Partizan’ın da içinde olduğu çeşitli HDK bileşenleri ve birçok devrimci, ilerici kurum coşkulu kitlesiyle Şişli kolunda yerini aldı.

DİSK’e bağlı sendikalardan Genel-İş, Birleşik Metal-İş,  Dev Sağlık-İş ve Enerji-Sen’in oldukça kitlesel katıldığı yürüyüşte, iş cinayetleri, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller temel gündem maddesiydi.

Sendikal Güç Birliği kolunda TÜMTİS, Belediye-İş, Petrol-İş kitleseldi. Bu kolun en coşkulu kortejini ise direnişlerini sürdüren Hey Tekstil ve Kampana Deri işçileri oluşturdu.

Kitle, Agos gazetesinin önünden geçerken “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganlarını haykırdı.

Oldukça coşkulu ve görsel olarak canlı olan Partizan kortejinde en önde“Onu anmak savaşmaktır” yazılı İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafının bulunduğu pankart taşındı. Partizan kortejinde dikkat çekici bir başka görüntü ise toplumsal sorunlarına değinen birçok pankartın olmasıydı. Kentsel dönüşümden çevre katliamlarına, gerillaya yönelik operasyonlardan Kürt halkına yönelik saldırı ve katliamlara, işçi sınıfına yönelik saldırılardan Ortadoğu’daki halk isyanlarına kadar birçok pankart açıldı. Yürüyüş boyunca TKP/ML militanları çeşitli yazılamalar yaptılar.

Partizan kortejinin arkasında ise DDSB, YDK ve YDG’de flama ve pankartları ile yerlerini aldırlar.

YDG “Tutsak öğrencilere özgürlük” şiarları kampanyası doğrultusunda tutsak öğrencilere özgürlük yazılı pankart açarken YDK da “Emeğimize sahip çıkıyoruz. Vardık, Varız, Varolacağız” yazılı pankart açtı.

Partizan kortejinin Taksim Meydanı’na yaklaşması ile birlikte kitlelerin alkış ve ıslıkları coşkuyu harladı. Binlerin alanı doldurması nedeniyle Partizan kitlesi de Taksim Gezi Parkı’ndan geçerek Mete Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada TKP/ML militanları “Şan olsun 40. Mücadele yılımıza TKP/ML” yazılı pankart açarak  “Yaşasın partimiz TKP/ML, halk ordusu TİKKO, TMLGB” , “Kızıl ordu TİKKO katillerin peşinde” sloganları atarak bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Renkler isyan tadında!

KESK ve bağlı sendikalar, HDK, BDP, Gökkuşağı Kadın Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Üniversite Öğrencileri vd. Tarlabaşı kolundan Taksim’e yürüdü. KESK’e bağlı sendikaların genel olarak kitlesini oluşturan Eğitim-Sen, eğitim sisteminde 4+4+4 modeliyle yapılmak istenen uygulamaları sloganları ve dövizleriyle tepki gösterdi.

Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Lazca, Arapça, İtalyanca, Fransızca, Almanca, İngilizce, Portekizce, İspanyolca vs. dillerde “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açan HDK kitleselliği ve görselliğiyle yürüyüş kolunda önemli bir yere sahipti. Tutsak öğrenciler, kadına yönelik şiddet, 4+4+4, iş cinayetleri, çevre katliamları, transseksüellere yapılan saldırılar, hasta tutsaklar, yoğunlaşan imha ve inkar saldırıları, askeri ve siyasi operasyonlar, anadilde eğitim, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit vb. sorun ve talepleri döviz ve pankartlarına taşıyan BDP kitlesi öfkeyle karışık coşkusunu alana taşıyabildi.

Dolmabahçe kolunda ise TMMOB, TTB, Halkevleri ve TKP yürüdü.

Bütün kurumların alana gelmesiyle birlikte 77 1 Mayıs’ında şehit düşenlerin isimleri tek tek okundu, Ruhi Su Dostlar Korosu 1 Mayıs marşını okudu. Mitingin sürprizi sahneden Meral Okay’ın hoş geldiniz konuşması oldu. Sendika Genel Başkanları, direnişçi işçiler adına yapılan konuşmaların yanı sıra devrimci, ilerici, kurumlar adına Türkçe ve Kürtçe bir metin okundu. Miting Kardeş Türküler, Grup Yorum ve Koma Asmin’in türküleriyle son buldu.

Video için tıklayınız: http://www.facebook.com/video/video.php?v=334970543235662

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu