Manşet

İspanya’da madenciler polisle çatıştı (Videolu haber)

H. Merkezi: İspanya’da 23 Mayıs’tan beri grevde olan maden işçileri, başlattıkları “Kara Yürüyüş” ile Madrid’e doğru yol alıyorlar.

“Kemer sıkma” politikaları ile işçi ve emekçileri daha fazla yoksulluğa iten İspanya’da madencilerin bir süredir başlattığı grev, bölgede direnişi sembolü haline gelmiş durumdadır.

İspanya’nın geçirmeye hazırladığı “kemer sıkma” planı ile binlerce kişinin işsiz kalması söz konusu. İşte maden işçileri bu yasanın geçmesini engellemek amacıyla 22 Haziran’dan bu yana Madrid’e yürüyorlar.

4’ü kadın 80 madenci yollarda sürücüler tarafından destekleniyor, geçtikleri yerleşim yerlerinde büyük coşkuyla misafir ediliyorlar. Kentlerde ve köylerde sloganlarla, alkışlarla karşılanıyorlar. Yaklaşık 450 kilometrelik yolu yürüyerek tamamlamayı planlayan madencilerin 11 Temmuz’da başkentte olmaları bekleniyor.

İşçilerin eylemleri hedefi Madrid olan “Kara Yürüyüş” ile sınırlı değil. Çeşitli kentlerde işçiler kendilerini madenlere kapatmış durumdalar. Toplamda 20 civarında madenci 35-40 gündür madenlerde ve bir kısmı da bu eylem nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Hükümet ise AB’den zor durumdaki bankalara gelecek yardımlar karşılığı bütçe kısıtlamalarına devam etmekte kararlı olduğunu ve madenlere verdiği desteği yüzde 63 azaltan planı uygulayacağını birçok kez ilan etti.

 

Madencilerle polis arasında çatışma

Madenciler, İspanya‘nın kuzey batısında bulunan özerk Asturias bölgesinde sokaklara çıktı. Tren raylarını kapadı. Otoyollara kurdukları barikatları ateşe verdi.

Dağlık bölgedeki eylemde maske takan bazı protestocular, polisin göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerine, ev yapımı roketlerle karşılık verdi. Madenciler ve aileleleri, hükümetin maden sektörüne yaptığı devlet yardımlarını kesmesine tepkili.

Maden işçileri, Polonya ve İngiltere‘deki işçilerden destek gördüklerini ama İspanya‘da destek bulamadıkları için de tepkili. Polisin yaşadıkları yerlerdeki uygulamalarına duydukları tepkinin artık bir harekete dönüşeceğinin de mesajını veren işçiler, “Durum gittikçe kötüleşiyor ve istenmeyen olaylar yaşanabilir” uyarısında bulundu.

Ülkenin Santa Cruz bölgesindeki bir maden ocağında ise işçiler yerin 800 metre altında oturma eylemi başlattı. (Kaynak: cnnturk.com)

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu