Emek

Sosyal-İş: 3 Ekim’de greve gidiyoruz

H.Merkezi: Son süreçlerde işçi sınıfının hareketliliğini görmemek elde değil. Hemen hemen her yerde grev pankartları asılıyor,  her işyeri önünde direniş var. Son olarak işverenle anlaşamayan Sosyal-İş sendikası 3 Ekimde greve gitme kararı aldı.

Sosyal-İş:  3 Ekim’de grev var

Uzun bir süredir, Leroy Merlin Yapı Market’te toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanmaması üzerine Sosyal-İş uzun süredir tartıştıkları grev kararını 3 Ekim sabahı hayata geçireceklerini duyurdu.

Sosyal-İş sendikası Leroy Merlin Yapı Market’le 3 Ekim sabahına kadar mühlet verdi. Eğer 3 Ekim’e kadar talepleri kabul edilmediği takdirde “3 Ekim’de grev var” diyor.

Sosyal- İş grev öncesindeki son görüşmenin dün yapıtlıklarını belirterek şunları söyledi:
Sendikamız, birinci yıl için yüzde 7, yılda 5 günlük 4 ikramiye mevcut yol ve yemek yardımının yanı sıra iki bayram için 100’er TL bayram yardımı, yılda bir defa 200 TL yakacak yardımı ve çocuk yardımı talep etmiştir. Sendikamızın taleplerinin işverene toplam ortalama maliyeti yüzde 15’tir. Ancak sendikamızın bu tutumu işveren tarafında karşılık görmemiştir. Leroy Merlin işvereni anlaşma için hiçbir adım atmamış, yüzde 4,5’lik teklifinde ısrar etmiş, sosyal yardım taleplerimizin hiçbirine yanıt vermediği gibi mevcut yol ve yemek yardımını da işverenin takdirine terk edecek bir yaklaşım içine girmiştir. Öte yandan, işveren, çalışma koşullarına ilişkin olarak, mevcut uygulamanın altında teklifler sunmaktadır. Böyle bir yaklaşımı anlayabilmek, kabul edebilmek mümkün değildir.”

Sosyal-İş Sendikası 15’lik ücret artışı teklifinin 3 Ekim 2013 Perşembe günü sabahına kadar geçerli olduğunu ifade edreek, “Çalışma koşulları, sendikal haklarımız ve toplamda yüzde 15’lik ücret artışı teklifimiz 3 Ekim 2013 Perşembe günü sabahına kadar geçerlidir. Leroy Merlin işvereni, grevin başlamasından önce teklifimize yanıt vermediği takdirde, 3 Ekim sabahında daha önceki teklifimizi esas alarak greve çıkacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu