Manşet

(Foto-video) ODTÜ’de Çatışma!

Ankara:

 

01.20: ODTÜ ve 100. Yıl’daki çatışmalar yarın (7 Eylül)’a yapılan direniş çağrılarıyla şimdilik sona erdi.

00.10: “ODTÜ’ye girmek için kask değil, kafa gerekiyor” diye polise seslenen ODTÜ’lülerin direnişi ve polisin saldırısı sürüyor.

21.05: Şu anda çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Polis yoğun bir şekilde gaz bombası ve plastik mermi atıyor. Atılan gaz bomblarının sonucunda ODTÜ ormanında yangın çıktı. Çıkan yangın bir süre sonra söndürüldü. Binlerce insanın ODTÜ ve çevresindeki direnişi sürüyor. Polisler çitlerdeki teli kesip ODTÜ ormanına girdiler. Polis resmen ODTÜ’de!

20.11: Polis kitleye taş ve plastik mermiyle saldırıyor.Kitle buna yanıt olarak barikatların arkasında sapan ve taşlarla kaşrılık veriyor.  Çatışmalar an itibariyle sürüyor.

19.53: Şu anda polis kitleyi çembere almaya çalışıyor. Buna karşılık kitle polise yöneldi. Polis gaz bombaları ve TOMA’larla kitleye saldırdı. Kitlenin bir kısmı ODTÜ A-4 kapısından içeri girdi. Kitlenin bir kısmı barikat kuruyor. Ethem Sarısülükün abisi Mustafa Sarısülük’te alanda direnişçilerle birlikte. Kitlenin bir bölümü gaz bombalaırna ve TOMA’lara rağmen çekilmeden “her yer direniş her yer ODTÜ” sloganlarını haykırıyor. 

19.30: ODTÜ ormanının içinde otoyol geçirilmesine karşı çıkan öğrencilerin ve mahalle halkının direnişi sürüyor. Bugün sabah saatlerinde kurulan çadırlara TOMA’lar ve Akreplerle saldıran polis çok sayıda direnişçiyi gözaltına almıştı.

Tepkilere rağmen gün boyunca ağaçları sökmeye devam eden belediye ekiplerini ve polisi protesto etmek amacıyla saat.19.00’da Migros önünde toplanan binlerce insan ODTÜ önüne doğru yürüyüşe geçti. Kitle büyük bir polis yığınağıyla karşı karşıya kaldı.

TOMA ve Akreplerle ODTÜ girişini kapatan polisin adeta savaş gider gibi hazırlık yapması dikkat çekti. Polis barikatının arkasında yıkım ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğü ve ağaçları kestiği görülüyor. Polisi kitleye “daha fazla yaklaşmayın” şeklinde anonslar geçiyor.

Aralarında YDG ve Partizan okurlarının da bulunduğu kitle, buna karşılık “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Her Yer ODTÜ Her Yer Direniş” sloganlarını haykırıyor.

Muhabirimizin verdiği bilgilere göre, alanda CHP milletvekilleri bulunuyor. Şu anda milletvekilleri polisle görüşüyor.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=hnGtxIVNI1w{/youtube}

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=fAmbZu0DtDY{/youtube}

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=-CwC2YaDTs0{/youtube}

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=_6afJA6h-2M{/youtube}

 

[widgetkit id=304]
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu