Güncel

“Siyasi tutsakların talepleri yerine getirilsin!”

Mersin: Binlerce yurtsever tutsağın süresiz dönüşümsüz olarak başlattıkları açlık grevlerine dikkat çekmek için Mersin E Tipi Kapalı Hapishanesinin önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

23 Ekim Salı günü Mersin E Tipi Kapalı Hapishanesi önünde saat 11.00’de gerçekleştirilen, Mersin BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk’ün de katıldığı basın açıklamasında verilen mesaj “hapishanelerden tabutlar çıkmadan siyasi tutsakların ve Kürt halkının taleplerinin kabul edilmesi” oldu.

İHD adına yapılan konuşmada 12 Eylül’den bugüne süren açlık grevleri, geride kalan süre içerisinde hapishanelerden tabutların çıkmasının beklendiği ve açlık grevindeki tutsakların cansız bedenlerinin çıkmadan, taleplerin acilen yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

İHD Mersin Şubesi başkanının yaptığı konuşmanın ardından Ertuğrul Kürkçü de bir konuşma yaptı. Kürkçü “ Dört duvar arasında olan binler bu meseleyi çözebileceğine inanıyorken; hareket alanı daha geniş, iletişim alanı daha yüksek olan politikacılar, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler bu meseleye dair henüz hatırı sayılır adımlar atmamıştır” diyerek toplumun tüm kesimlerini hapishanelerden yükselen sese, güç olmaya davet etti. Kürkçü, devam eden konuşmasında: “Ölüm değil hayat kazansın, savaş değil barış kazansın, zalimler değil mazlumlar kazansın. Bütün insanlık tarihinin talebi budur” dedi.

Siyasi tutsaklar serbest bırakılsın”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarının sık sık atıldığı eyleme, polisin yoğun bir “ilgi” gösterdiği de gözlemlendi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu