Güncel

Sevag için, adalet için

24 Nisan günü, Ermeni soykırımının yıldönümünde askerlik yaptığı birlik içinde “faili meçhul” bir biçimde öldürülen Sevag Şahin Balıkçı için Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Eylül’de görülecek.

Dava öncesi Balıkçı ailesi ve NorZartong bileşenleri Taksim’de bir yürüyüş gerçekleştirerek, faşist saldırıları ve katliamları protesto ettiler. Taksim Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi “Militarizm öldürür” pankartı açarak İstiklal Caddesi boyunca Türkçe, Ermenice, Kürtçe sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüş sırasında kitle sıklıkla Kitle sık sık “Hepimiz Sevag’ız, hepimiz Ermeni’yiz”, “Katil devlet hesap verecek”, “Sevag kezi bidi çimornank-Sevag ölmedi bizimle yaşıyor” sloganlarını attı.

Galatasaray Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından eyleme katılan kurumlar adına açıklamayı Murat Gözoğlu yaptı. Gözoğlu, Sevag Balıkçı’nın Ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümünde Batman’ın Kozluk ilçesinde ‘asker arkadaşı’ Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından kazara çıkan kurşunla öldüğüne inanmadıklarını dile getirdi.

1915’te olduğu gibi bir Ermeni’yi öldürmek ülkede meşruluğunu hala koruyor ve katiller cezalandırılmıyor. Ülkede şovenizm devlet yetkilileri tarafından, farklı etnik gruplara karşı her daim tetikleniyor” diyerek, askerde öldürülenlerin Ermeni, Kürt, Alevi olmak üzere devrimci, demokrat kişiler olduğunu söyledi. Gözoğlu, konuşmasını NorZartonk olarak 7 Eylül’de Diyarbakır’da olacağız” sözleriyle sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu