Emek

SES, “ Eşitlik ve Adalet istiyoruz”

İstanbul: Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Emekçileri Sendikasının çağrısı ile sağlık çalışanları bugün İstanbul Üniversitesi sağlık kurumlarından başlayarak rektörlüğe yürüdüler.

Sağlık emekçileri her gün daha yoğun çalışarak daha fazla hastaya bakmak zorunda bırakıldıkları ve her türlü şiddete uğradıkları, çalışma koşullarının yaşamlarını mal olduğunu ancak her geçen gün daha fazla yıpranmalarına rağmen emeklerinin karşılığını alamadıkları için eylemdeydi. Tasarruf tedbirleri adı altında emeklerinin karşılığının verilemediğini söyleyen sağlık çalışanları bugün SES öncülüğünde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi rektörlüğüne yürüdüler.

“Öfkeliyiz Grevdeyiz” pankartını taşıyan sağlık emekçileri Çapa ve Cerrah Paşa hastanelerinin önünde açıklama yaptıktan sonra haseki hastanesinde bir araya geldi ve zılgıtlar alkışlar eşliğinde Beyazıt’ta bulunan rektörlüğe yürüdü. Rektörlük önünde yapılan açıklamayı SES Aksaray Şube Başkanı Ersoy Adıgüzel okudu. Geçtiğimiz aylarda ek ödemelerin kuruşa indirilmesini kabul etmediklerini Başhekimlik önünde yaptıkları eylemle duyurduklarının belirtildiği açıklamada, Adıgüzel açıklamasında , “Yılan hikâyesine dönen mağduriyetimiz karşısında biz sağlık emekçilerine iş bırakmaktan başka bir şans tanımayan Üniversite yönetimine bir kez daha sesleniyoruz! Eleman eksikliği, malzeme eksikliği fiziki yetersizlik nedeniyle hastanenin para kazanamamasının sorumlusu sağlık emekçileri değildir!” ifadelerine yer verdi. Adıgüzel insanca yaşayacak temel ücret, ek ödemelerin maaşlara ve emekliliğe yansıtılması talepleri etrafında birleşerek, bu mücadeleyi daha yükselteceğimizi kamuoyuyla bir kes daha paylaşıyoruz diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Taşeron işçiler adına konuşma yapan Güneş Cengiz; 2010 yılında kazandıkları davaya rağmen hala kadroya alınmadıklarını üniversite yönetimin hukuk tanımadığını söyledi. Eyleme destek veren Levent Tüzel’de sağlık emekçilerinin haklı mücadelelerinde yanlarında olacaklarını söyledi. Üniversite yönetimiyle yapılan görüşmenin sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Adıgüzel eylemi sonlandırdı.

Eylem boyunca sık sık, “Her yer Çapa her yer direniş”, “Eşitlik ve adalet istiyoruz”, “Sağlık haktır, satılamaz”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı.

 

[widgetkit id=405]

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu