Emek

Sendikal Güç Birliği Platformu’ndan Tasarıya Tepki Eylemi

Bursa: AKP hükümeti, her “yeni” veya “demokrasi” adı altında çıkartılan yasaları egemen sınıfların çıkarları doğrultusunda yapıyor.

Son olarak “Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu” tasarısını 16 Ekim günü TBMM’de görüşüldüğü gün ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da SGBP birleşeni olan bazı iş yerlerinde sabah 1 saat iş bırakma ve akşam saat 18.30’da Fomara Meydanı’nda basın açıklaması ve oturma eylemlerini gerçekleştirildi.

İşçiler, “Yasakçı Ve İşçi Düşmanı Sendikalar Ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa Hayır” yazılı pankart açarak çeşitli taleplerini dile getiren birçok döviz taşıdılar. Eylemde, AKP hükümeti ve Türk-iş yönetimi aleyhine ajitasyon konuşmaları ve sloganlar atıldı.

TÜMTİS Şube başkanı Özdemir Aslan okuduğu basın açıklamasında,“Bu yasa bu haliyle ‘sendikasızlaştırma’ yasasıdır. İşte biz bu durumu gördüğümüz için aylar öncesinden uyarıcı açıklamalar yaptık, geçtiğimiz hafta da Ankara’da meclise giderek vekillere gerçekleri anlatmak, bu kabul edilemez yasaya dur demek istedik. Ama ‘ileri demokrasinin’ gazıyla, copuyla karşılandık, demokratik haklarımızı kullanmamız zorla engellenmek istendi. Ama mücadele bitmedi devam ediyor. İşte bugün işyerlerimizden iktidarı bir kez daha uyarıyoruz” denildi.

Aslan ayrıca Türk-iş ve Hak-iş yöneticilerine de seslenerek “Bu yasanın sosyal tarafların üzerinde anlaştığı bir metinmiş gibi algılanmasına siz neden oldunuz. Bu anti-demokratik yasanın meşrulaşmasını siz sağladınız. Kapalı kapılar ardında, işçilerin iradesini hiçe sayarak kişisel pazarlıkla tavizler verdiniz. Türkiye işçi sınıfı bu yaptıklarınızı unutmayacaktır” dedi.

Açıklama ardından saat 20:00’a kadar oturma eylemi gerçekleştirildi.

TÜMTİS ve Kristal-iş üyeleri ile eyleme katılırken SGBP diğer üye sendikaları temsilci düzeyinde katıldılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu