Emek

Sendika Düşmanlığına Karşı Birlik

Bursa:Patronların sendika düşmanlığı, isten atılan direnişçi işçileri birleştirdi. Bursa Acıbadem Hastanesinde işçiler, Dev-Sağlık İş Sendikasında örgütleme çalışması yaparken, işveren baskı ve işten atma saldırılarda devam etmektedir. Acıbadem hastanesinde örgütlenmeye çalışan 4-Dev-Sağlık İş üyesi taşeron işçisinin işten atılması ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi.        

21- Hazirana günü Fomara Meydanı’nda gerçekleştirilen açıklamaya, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal- İş Bursa Şube yöneticileri üyeleri ve NBR işyerinde işten atılan direnişçi işçiler, DİSK Tekstil Bursa şube yöneticileri, TÜMTİS Bursa Şube yöneticileri ve DHL’de işten atılan direnişçi işçi Ali Açıcı katıldı. “Onurlu çalışma ve iş güvencemiz için sendika hakkımıza sahip çıkıyoruz” Dev-Sağlık İş imzalı pankart açtılar.

Basın açıklamasını direnişçi işçi Bülent Özer yaptı. Açıklamada “Bu çalışma düzenine dur demek, daha insanca koşullarda çalışabilmek için sendika hakkımızı kullanmaya karar verdik. Çok değil bundan sadece bir ay önce DİSK Dev Sağlık-İş’e üye olduk. Sendikaya üye olmamızın hemen ardından işyerinde baskılara maruz kalmaya başladık. Hastane yönetimi bir yandan sendikadan istifa etmezsek bizleri işten çıkaracağına dair tehditlerde bulunmaya bir yan dadan da çalışma koşullarımızda görece iyileştirme yaparak sendikadan istifa için bizleri ikna etmeye çalıştı. Fakat bizler kararlıydık sendika hakkımızdan vazgeçmedik. Bunun sonuncunda 14 Haziran günü 4’ümüz işten çıkartıldık. İşverenimiz sendika hakkının kullanılması konusunda o kadar rahatsızdı ki işten atılma ihbarnamemizde yasaları çiğnemek pahasına şöyle yazmışlardı: “Daha iyi ücret ve daha düşük çalışma saatleri için iş arkadaşlarını sendikaya üye olmaya çağırarak sendikal faaliyet yürütmek” diye ifade etti. Özer, sendika hakkı için direnen diğer sınıf kardeşlerimizle sesimizi duyurmak ve bu doğrultuda mücadeleyi büyütme çağırısı yaptı.

Ardında sözü Birleşik Metal-İş sendikasına üye olan ve işte atılan direnişçi NBR işçisi Özlem Özdemir aldı. 3 haftadır direnişte olduklarını ifade ederek, baskı ve rüşvetlerle kendilerini istifaya zorlandırdıklarını söyledi. Ve mücadele destek çağırısı yaptı. DHL direnişçisi Ali Acıcı de bir konuşma yaparak 67 gündür direnişte olduğunu 67 gün değil 667 gün geçse de mücadeleye devam edeceğini söyledi. Öz tekstil Fabrikasında Sendika çalışması yürüten DİSK Tekstil’in geçtiğimiz günlerde işveren tarafında sendika yöneticilerine yapılan saldırıyı ifade edildiği eylemde, çalışma mesai saatleri olduklarından Öz tekstil işçileri eyleme gelemediklerini söylediler.

Arzu Çerkezoğlu konuşmasında; Taksim Gezi parkı direnişini selamlayarak, artık hiçbir şeyin 31 Mayıs öncesi gibi olmayacağını işçi sınıfının can bedeli kazandığı hakların AKP tarafında işçilerin ellerinde gasp edilemeyeceğini belitti. Eylemde “Acıbadem işçisi yalnız değildir”, “Sendika hakkımız söke söke alacağız”, “Birlese birlese kazanacağız” vb. sloganlar atıldı.

Açıklama sloganlarla son buldu.

 

 

    

    

 

 

 

 

 

 

                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu