Güncel

Sende bir çocuğun dileğini gerçekleştir!

H. Merkezi: Yoksul çocukların dileklerini gerçekleştirerek dayanışmayı büyütmek istiyorsanız sizde  http://1dilegimvar.org sitesini takip etmelisiniz.

Maddi imkânsızlıklar içinde okumaya çalışan çocukların kitap kırtasiye vb. ihtiyaçlarını karşılamaya, toplumsal dayanışmayı büyütmeye çalışan site gönüllülerinin çağrısı hepimize. İsterseniz sitenin kuruluş sürecini ve amacını onlardan dinleyelim: “Biz beş arkadaş 2008 yılında topladığımız kırtasiye malzemelerini Dersim Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda okuyan çocuklara ulaştırmak için.. İstanbul’dan yola çıktık. Kendimizce bir çabaydı; birkaç kitap, kalem ve defterdi götürdüğümüz. Birkaç kutu kırtasiye malzemesiydi belki; ama çocukların saklayamadığı o mutluluğu görünce neden daha fazlası olmasın dedik. Çocuklarla sohbetimiz esnasında en çok ne istediklerini sorduk onlara. Adını duydukları, şehir dışından gelen yakınlarının anlattıkları ya da televizyondan gördükleriyle bildikleri oyuncaklardan, beden eğitimi sırasında oynayamadıkları toplardan, giyemedikleri eşofmanlardan, malzeme olmadığı için çizemedikleri resimlerden en ince ayrıntısına kadar heyecanla bahsettiler. Hayalini kurdukları pek çok çocuğun sahip olduğu, bizim için sıradan şeylerdi aslında. Mahrum olmak zordu. Az çok bilirdik. Adını bilip de sahip olamamak hep bir gün sahip olacağımızın hayaliyle büyürdük. İstedik ki onlar çok geç kalmasın. Çocukça istekleri az ya da çok gerçekleşsin, doyasıya tadını çıkarsınlar. Kimi şeyler zamanında anlamlıdır, vakit geçmeden sahip olsunlar dedik. İşte en çok da bu yüzden dilekleri, gerçek olsun istedik. Belki bizim gibi düşünen birileri bir yerde duyar ya da bilirse, çocukların isteyip de sahip olmadıkları şeyleri ulaştırırlar diye düşündük ve 1dileğim var sitesini kurmaya karar verdik.”

Site bugüne kadar 2008’de Pülümür- Kırmızı köprü ve Ovacık Yeşil yaz, 2009’da ise Hozat ve Mazgirt yatılı bölge okullarından toplam 780 çocuğun dileğini dört bir yandan gelen yardımlarla elbirliği ile gerçekleştirmiş.

Site gönülülerinin çağrısı ise şöyle: “Bir dileğim var diye çıktığımız bu yolda siz de gerçekleştireceğiniz bir istekle onlardan çok da uzakta olmadığımızı anımsatın. En çok da umutları dört dağ içinde sıkışıp kalmasın diye!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu