Güncel

Sarıgazi’de ODTÜ ve Tuzluçayır HalkıSelamladı!

Sarıgazi: Ankara ODTÜ’ de başlayan direnişe ve Tuzluçayır’a cem evi ve caminin birlikte yapılmasına karşı başlayan eylemlere destek vermek için Sarıgazi’de yüzlerce kişi bir araya gelerek Vatan İlköğretim önünden “Devlet şiddetine asimilasyona karşı Sarıgazi halkı Ayakta/Sarıgazi halkı” imzalı pankartla yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe Partizan kitlesi de “diren ODTÜ seninleyiz”, “Yaşar İnceye özgürlük”, “Elif Kaya yalnız değildir” dövizleriyle katıldı. Yürüyüş boyunca devletin halka uyguladığı baskı ve faşist uygulamalar teşhir edilirken “kimsenin Alevisi olmayacağız” denildi. Suriye’deki savaşa dikkat çekilerek, “ emperyalist savaşa hayır” sloganı atıldı.

Yürüyüşte sık sık “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganı atıldı ve devrimci kadın tutsaklara cezaevinde ince arama adı altında yapılan tacizle ilgili ajitasyon çekilerek ‘Elif Kaya yalnız değildir” sloganı kitle tarafından atıldı.

Yürüyüş, Demokrasi caddesinde sonlanırken basın açıklamasında 31 Mayıs Gezi süreciyle birlikte yeni bir başlangıç yapıldığı hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını vurgusu yapılırken, açıklamada, Aleviler Fethullah Gülenin ve Cem vakfı başkanı İzzettin Doğanın başlattığı cemevi-cami projesine tepkisini dile getirdiğini ve her zaman olduğu gibi polisin saldırganlığının üst boyutta olduğuna değinildi. 

Okmeydanı’nda Berkin Elvan’a destek yürüyüşüne saldıran devletin, Ankara’da ODTÜ’ye, Tuzluçayır’a ve ülkenin her yerinde yapılan eylemlerede saldırmaya devam ettiği vurgulandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu