Güncel

Sarıgazi’de her gün eylem her gün direniş

Gezi direnişinin başladığı günden bu yana Sarıgazi’de Gezi Parkı direnişine destek vermek için her gün kitlesel bir şekilde halk yürüyüşü yapıyor. Demokrasi Caddesinin girişine kurulan Gezi Parkı’na destek çadırına halkın ilgisi yoğun.

15 Haziran günü Sarıgazi halkı birinci köprüyü keserek Mecidiyeköy’e kadar yürüdü.16 Haziran günü Gezi parkı direnişinin kırılması doğrultusunda Sarıgazi’yede çevik kuvvet saldırarak direniş çadırını coplarla, ama korku içinde yıktı. Çadıra dahi tahammüllü olmayan kolluk güçleri adeta çadıra saldırırken devrimcilere saldırıyormuşçasına öfkeyle vuruyorlardı! 17 Haziran’da çadırımızı tekrar açtık ve on beş bine yakın bir kitle ile yine “Her yer Taksim her yer direniş” pankartı ile yüründü. Demokrasi Caddesinin başında kitleye yine gaz bombası ile saldıran kolluk güçleri mahalleye eli sopalı sivilleri sokarak halka gözdağı vermeye çalıştı. Unuttukları bir şey var halk korku duvarını aştı ve artık tek slogan haykırıyor “Faşizme karşı omuz omuza”.

18 Haziran günü çadırımızı tekrar açarak Vatan İlköğretim önünden yürüyüşe geçen kitle sivillerin gece gövde gösterisi yaptığı merkez mahallesine yürüdü. Binlerce insandan ”Direne direne kazanacağız”, “Sarıgazi faşizme mezar olacak” sloganları yankılanıyordu.

Sarıgazi halkı olarak kurduğumuz komitenin devamlılığını sağlamak için köy dernekleri sivil toplum kuruluşları ve daha birçok yerelde bulunan muhtarları komitenin içine katmayı ve günlük farklı eylemlilikler koymayı planlayarak bu halk yürüyüşünü devam ettirme kararı aldık.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu