Güncel

Sarıgazi’de 19 Aralık protestosu!

İstanbul: 19-22 Aralık 2000’de devletin hapishanelere yönelik gerçekleştirdiği katliam her yıl olduğu gibi bu yıl da lanetlendi. Sarıgazi üçler market önünde bir araya gelen HDK, BDSP, DHF “19 Aralığı unutmadık unutmayacağız! Katil Devlet Hesap verecek” yazılı pankart açan kitle Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde “Katil devlet hesap verecek”, “ Yaşasın 19 Aralık direnişimiz” sloganları ile Sarigazi meydana kadar yürüdü. Sarıgazi halkının alkış ve ıslıkları ile eyleme destek vermesi dikkat çekiciydi.

Eylemde en önde taşınan temsili tabutta ise devletin gerçekleştirmiş olduğu Maraş Sivas Roboski ve 19 Aralık katliamlarının ifade eden dövizler asılıydı.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması öncesi kitle burada devrim şehitleri şahsında bir dakikalık saygı duruşuna geçti. Saygı duruşunun ardından kitle burada öfkeli bir biçimde “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarını attı.Kitle adına yapılan basın açıklamasında ise devleti tarihinin katliamlarla dolu olduğunu bu katliamlardan birisinin de 19 Aralık katliamı olduğu ifade edildi. Toplumsal muhalefeti bastırmak için devletin gerçekleştirdiği katliamın er ya da geç hesabının sorulacağı belirtti.

Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu