Güncel

Sarıgazi HDK’den anadil paneli

Aralarında Partizan’ın da bulunduğu HDK Sarıgazi bileşenleri 8 Aralık Cumartesi günü anadilde savunma ve eğitim hakkı için bir etkinlik düzenledi.

Etkinliğe konuşmacı olarak HDK Anayasa Komisyonu Üyesi Ziya Ulusoy ve Kürt Enstitüsü Eğitim Uzmanı Reşit Koçeroğlu katıldı.

Devrim ve demokrasi şehitleri adına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından, anadilin önemine değinen bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

HDK Anayasa Komisyonu Üyesi Ziya Ulusoy, “halkların kendi dillerinde eğitim almalarının doğuştan edinilen bir hak olduğunu” belirtti. Ulusoy, “anadilde eğitim ve savunma hakkı başta olmak üzere ulusların tüm kolektif haklarını kendilerinin tayin etmesi gerektiğini” kaydetti. Dünya ülkelerinden anadilde eğitim hakkı kazanan ulusları örnek verdi.

“Anadilde eğitim” talebinin Kürt ulusunun ulusal hakkı olduğunu vurgulayan Ulusoy, herkesin Kürtçenin resmi eğitim dili olması için çaba harcaması gerektiğini ifade etti.

 

“Eğitim dili ulusun aynasıdır”

Kürt Dili Eğitim Uzmanı Reşit Koçeroğlu, anadilin neden önemli olduğu üzerine sunum yaptı, anadilde eğitimin olmazsa olmaz olduğunu kaydetti. Çocukların, temel eğitimlerini anadillerinde almaları gerektiğini ifade eden Koçeroğlu, “Eğitim dili ulusun aynasıdır” dedi.

Etkinlik katılımcıların soru ve konuşmalarıyla son buldu.

 

Sarıgazi Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu