Güncel

Samsun’da 12 Eylül yürüyüşü

Samsun: Samsun Devrimci 78’liler Derneği’nin çağrısıyla bir araya Emek ve Demokrasi Güçleri, 12 Eylül askeri faşist darbesinin 33.yıldönümünde, bir yürüyüş düzenledi.

Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü önünde 17:30’da toplanan yüzlerce kişi, 12 Eylül faşist darbesini kınayan sloganlar ve marşlar söyleyerek yürüyüşe geçti. Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatan kitle sık sık Taksim ve ODTÜ direnişini selamlayan sloganlar da attı. Kitlenin Konak Sineması ulaşmasıyla burada şehit düşen devrimciler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

12 Eylül faşist darbesinde şehit düşen devrimcilerin isimlerinin okunmasının ardından,  Dernek adına açıklama yapan Devrimci 78’liler Derneği Şube Samsun Başkanı Erdem Avcı, 12 Eylül rejiminin halen sürdüğünü vurgulayarak, “Emekçiye, gençlere, devrimcilere, Kürtlere bütün muhaliflere azgınca saldırılıyor. İşsizlik, güvencesizlik, maaş kesintileri, söz, eylem ve örgütlenme özgürlüklerinin kısıtlanması, sendikalaşmanın yasaklanması, ekonomik ve sosyal haklarımızın gaspı, eğitim ve sağlık haklarımızın gaspı, sermayeye devri, Kürtler ve Aleviler başta olmak üzere bütün ezilen kimliklere ve inançlara yönelen sonu gelmez imha, inkar ve asimilasyon politikaları, çevre ve doğa katliamları 12 Eylül ile birlikte egemenlerce sürdürülüyor” dedi.

Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu