Manşet

Bize Gücünüz Yetmez: Özgür Gelecek’i Susturamazsınız!(Video-haber)

Özgür gelecek Susmayacak

Devrimci, yurtsever,sosyalist basına yönelik saldırıların arttığı bir süreçten geçerken “ileri demokrasi” naraları ile yeri göğü inleten egemenler bir yandan da halkın iletişim ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılarını arttırmaktadır. En demokratik taleplerde dahi işçiler, köylüler kısacası tüm emekçiler gaz, cop, gözaltı ve tutuklama saldırıları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Böylesi bir süreçten geçerken gazetemiz Özgür Gelecek’te yayın yasakları, kapatmalar, gözaltı ve tutuklamalarla karşı karşıya kalmaktadır. Son olarak Dersim ve Antep’te toplamda 15 okurumuz gözaltına alınmış ve Dersim’deki irtibat büromuz Özel Harekat Polisleri tarafından basılarak talan edilmiştir.

Bizde Özgür Gelecek gazetesi çalışanları ve okurları olarak bugün (6 Haziran) Galatasaray Lisesi önünde bir eylem gerçekleştirdik.

“ Devrimci basın susturulamaz; baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart arkasında “Devrimci basın susturulamaz”, “ Özgür Gelecek susmadı, susmayacak” , “ Tutsak öğrenciler serbest bırakılsın” sloganlarını atarak yapılan saldırıyı protesto ettik.

Eylemde Özgür Gelecek Gazetesi adına yapılan açıklamada, “Türk hâkim sınıflarının yalanlarına, yarattığı bilgi kirliliğine ve aldatmacılarına karşılık; işçi ve emekçileri, Kürt halkını, ezilen inanç ve milliyetleri aydınlatan, onlara gerçekleri gösteren devrimci, sosyalist basın bu saldırı furyasının istisnasız hedefidir. Ülkemizin basın sansürü konusunda dünyada birinciliği kimseye kaptırmaması da bize bunu anlatmaktadır” denildi.

“Gazetemiz Özgür Gelecek’in sesini kısmak, susturmak, yığınlara ulaşmasını engellemek adına bürolarımız basıldı, çalışanlarımız gözaltına alındı, tutuklandı, yazı işleri müdürlerimize binlerce yıla varan cezalar verildi” denilen açıklamanın devamında, son yapılan tutuklamalarında bir korkunun tezahürü olduğunu belirterek,  bu saldırıların nafile olduğunu ifade etti.

YDG Tutsak Öğrenciler şiarını yeniledi

YDG adına da bir açıklama yapıldı. YDG adına yapılan açıklamada  tutuklanan Özgür Gelecek okurlarının çoğunluğunun YDG’li ve Üniversite öğrencisi olduğunu belirtilerek gençliğin eğitim hakkının engellendiğini ve

parasız bilimsel anadil taleplerine gözaltı ve tutuklama ile karşılık verildiğini söyledi. Açıklamada, “Faşist devlet, saldırgan yüzünü bir kez daha göstermiştir. AKP’nin ileri demokrasisi” bu kez de Dersim ve Antep’e uğramıştır. Dersim ve Antep’te Cemal Toydemir, Mert Yazar, Eray Özdemir, Kader Fındık, Candar Şafak Dönmez, Yılmaz Karaaslan ve Serda Göçer adlı öğrenci arkadaşlarımızın da olduğu Yeni Demokrat Gençlik(YDG) ve Özgür Gelecek okurları gözaltına alınmıştır. Yapılan ev baskınlarıyla beraber aynı zaman da Dersim Umut Yayımcılık bürosu da basılmıştır” denildi.

Açıklamaların ardından eylem Kızıl bayrak gazetesinin dayanışma mesajlarını iletmesi ile sona erdi.

Eyleme DHF, TKP 1920, Tüm-İGD ve  PDD’de destek verdi.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ:http://www.youtube.com/watch?v=f2XHjQLrldo&feature=g-upl

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu