Güncel

Romanlar yönelik ayrımcılık sürüyor

H. Merkezi: Devletin ayrımcı politikaları her gün yeni bir ayrımcılıkla gündeme geliyor.

Çanakkale’de Mustafa Kemal ilk öğretim okulu’nda ders başı yapan öğrenciler arasında Roman öğrenciler ayrı bir sınıfa konuldu.

Heyecanla okula başlayan Roman öğrenciler ve velileri karşılaştıkları ayrımcılığa tepki gösterdi.

Çocuklarının tek bir sınıfta toplanması ve oluşturulan 13 kişilik öğrencinin diğer öğrencilerden tecrit edilmek istendiğini söyleyen veliler; “Bizim çocuklarımız ayrı bir sınıfta toplanarak ayrımcılık yapılıyor. Okulda yaşanan bu ayrımcılık, teneffüste öğrencilere nasıl yansıyor? Çocuklarımız kendilerini, diğer öğrencilere göre daha kötü hissediyor? Bizim çocuklarımızda ne var? Cüzzamlı mı bu çocuklar?” şeklinde ayrımcı tutuma tepki gösterdi.

Devlet “Roman” açılımı yapan dursun Çanakkale’de öğrenciler ayrı sınıflarda ders görüyor, Sancaktepe’de evlerinden 2006’da “Bu evlerde oturamazsınız” denilerek çıkarılan Romanlar dışarıda kalmakta, Bursa valiliği yaptığı açıklama ile, yıllardır ötekileştirilen Romanları “Kapkaççı, hırsız, işsiz” gibi ayrımcı, hakaret içeren sözlerle tanımlamakta.

Valilik meclisin Romanlarla ilgili bilgi istemesi üzerine, “gerek Ebu İshak Mahallesi’ne gerekse Selimzade, Meydancık gibi mahallelere taşınan Roman vatandaşların genelinin yasal gelir getirici herhangi bir sanat ve mesleklerinin olmadığı, bu sebeple gerek uyuşturucu ticareti ve gerekse kendilerine kazanç sağlayıcı olarak gördükleri hırsızlık, yankesicilik, kapkaç, gasp gibi suçları işleyerek hayatlarını sürdüklerinin gözlemlendiği…” şeklinde ifadeler kullanarak Romanları ötekileştiren, hakaret içeren tanımlamalar yaptı.

“Demokrasi paketinden” Romanlar için çıkacak demokrasinin ne kadar olacağı oldukça açık. Açılımlara devam eden devlet ve erkanı Kürtlere, Romanlara, Ermeniler dönük baskı ve asimilasyonlarına hız vererek devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu