Güncel

Rojava için acil yardım kamyonları sınırda bekletiliyor!

MARDİN (DİHA) – DÖKH öncülüğünde Rojava halkına ulaştırılmak üzere toplanan acil ihtiyaç malzemesi yüklü 12 yardım kamyonu gerekli tüm resmi işlemlere rağmen sınırda bekletilmeye devam ederken, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, yetkililerin yardım kamyonlarının geçişi için başka bir sınır kapısı formülü üzerinde tartıştığını söyledi.

DÖKH öncülüğünde Rojava halkına ulaştırılmak üzere toplanan ve 1 Ağustos’ta Kızıltepe’de bulunan Şenyurt Sınır Kapısı’na getirtilen acil ihtiyaç malzemeleri yüklü 12 yardım kamyonun Kızılay yetkililerine teslim edilmesine ve gerekli tüm resmi işlemlerin de yapılmasına rağmen halen sınır kapısında bekletildiği bildirildi.

Dün yetkililere teslim edilen ve içi didik didik aranan kamyonların herhangi bir gerekçe gösterilmeden sınırı geçmesine izin verilmezken, Kızılay yetkilileri ise geçiş izni verildiği için dün kamyonları teslim aldıklarını fakat gerekli işlemlerin ardından kamyonların yeniden bekletildiğini söyledi.

Gerekçe: Şenyurt Sınır Kapısı askeriyeye ait!

Konuya ilişkin bilgi veren DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, yardım kamyonlarının geçişi için dün Dış İşleri Bakanlığı ile görüştüklerini ve gerekli izni aldıklarını, fakat Şenyurt Sınır Kapısı’nın askeri amaçlı kullanılmasından kaynaklı sıkıntı yaşandığı için geçişin buradan yapılamayacağı yönünde kendilerine bilgi verildiğini söyledi. Tuğluk, yetkililerin yardım kamyonlarının geçişi için farklı bir sınır kapısı formülü üzerinde karar almasını beklediklerini ifade etti.

Öte yandan yardım kamyonların bekletildiği Şenyurt Sınır Kapısı’nda, sınırı kapatan tren vagonları dün çekilirken, bozuk olan tren yoluna ise Kızıltepe Belediyesi’ne ait iş makineleri tarafından kum döküldü. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu