Güncel

Roj ve Nuçe bu gece kapatılıyor

H. Merkezi: Danimarka ve TC devletleri işbirliği ile iflasa sürüklenen Nuçe TV ve MMC’nin bağlı olduğu Mezopotamaya Yayıncılık ve Roj TV, tüm yayınlarını durdurma kararı aldı. Karar bu gece saat 00.00’dan itibaren uygulanacak.

Danimarka devletinin TC devleti ile işbirliği içinde yurtsever basına yönelik baskıları sonucunda Danimarka basın tarihinde en yüksek para cezasına çarptırılan ve merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Mezopotamya Broadcasting (Yayıncılık) şirketi ile Roj TV, iflas bildiriminde bulundu.

Danimarka devletinin açtığı davalar sonucunda şirketler, mahkemenin televizyon yayınları ile ilgili vermiş olduğu lisans iptali ve 10 milyon kron gibi astronomik para cezası sonucu ticari işlemlerini sürdüremez duruma gelmişlerdi.

İflasla birlikte şirketler, başta Nuçe TV ile müzik kanalı MMC olmak üzere tüm yayınlarını bu akşam (19 Ağustos) saat 24.00 itibariyle durdurma kararı verdi.

 

“Her koşulda halkımızın sesi olacağız”

Konu üzerine bir açıklama yapan Mezopotamya Broadcasting Genel Müdürü İmdat Yılmaz, ANF’ye yaptığı açıklamada para cezası ve lisans iptalinin yanında çeşitli özel şirketler üzerinden gelişen baskılar sonucu böyle bir karara gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Yayın hayatlarına başladıkları 1999’dan itibaren, siyasi nedenlerden ötürü bin bir baskıya maruz kaldıklarının altını çizen Yılmaz, şöyle konuştu:

Bugünkü kararımıza götüren gelişmeler tamamen siyasi nedenlerden ötürü geliştirilen baskılardır. Türkiye ve ABD Roj TV ve daha sonra da Nuçe TV ile diğer yayınlarımızın kapatılması için Danimarka üzerinde baskı kurdular. Doğrudan kapatma olmayınca ‘farklı yöntemlere başvurmaları’ yönünde baskılar devam ettirildi. Bunun sonucu olarak davalar açıldı. 2010 yılında hesaplarımız kapatıldı. Bu ‘farklı’ dedikleri yöntemlerden biriydi. Mahkeme yolu ile bunu boşa çıkardık. Ancak hemen arkasından ‘terör’ adı altında ağır suçlama ile dava açıldı. Bu suçlama birçok ticari şirketin bizimle çalışmaktan çekinmesine, ilişkilerini kesmelerine yol açtı. Kopenhag mahkemesinin de Danimarka basın tarihinde en büyük cezayı kesmesi, yine bir ilke daha imza atarak lisans iptaline gitmesi ticari kuruluş olarak artık işlemez duruma gelmemize neden oldu. Sonuç itibariyle siyasi karara hukuki kılıf uydurulduğu bir süreç işletildi.

Her ne kadar yayın hayatlarına son vermiş olsalar da özgür basın çalışanları ve emekçiler olarak farklı basın alanlarında hizmetlerini sürdüreceklerini söyleyen Yılmaz, “Bu konuda tek bir adım geri atılmayacaktır. Özgür basın her koşul altında halkımızın sesi olmayı sürdürecektir” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu