Güncel

Roboskî’yi unutturmayacağız

Roboskî katliamının ardından tam bir yıl geçti ve bu katliam soğumayacak öfkeleri bu gün sokaklara döktü. Roboskî katliamını lanetlemek için bugün KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’de bir eylem gerçekleştirdi.

Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya gelen kitle “Roboski’yi unutmayacağız hesap soracağız” pankartını açarak, Taksim’e yürüdü. Emekçiler, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Roboskî’yi unutma unutturma”, “Katil devlet hesap verecek”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bijî biratiya Gelan”, “Yatıp kalkıp Roboskî diyeceğiz” sloganlarını attılar.

“Em ji bîr nakin-Unutturmayacağız” yazılı dövizlerin açıldığı eylemde kitle alkış ve sloganlarla devlet katliamı teşhir etti.

Taksim Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardan burada kurumlar adına  KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Turgut basın metnini okudu. “Aradan geçen bir yıla rağmen bugüne kadar ne faillerin bulunmasına yönelik bir adım atıldı, ne de vicdanları rahatlatacak bir özür dilendi” diyen Turgut katliamın bir savaş zayiatı olarak gösterildiğini belirterek gerçeklerin örtülmek istendiğini ifade etti.

Katliamdan sonra Roboskî’li ailelerin sorumlu gösterildiğini katliamı araştıran, sorgulayan kurum ve şehısların tehdit edildiğini belirten Turgut, “Bununla da yetinilmedi. Sürecin başında ‘Roboskî katliamını aydınlatmak boynumuzun borcudur’ diyenler aradan geçen zaman içinde ‘Her kürtaj bir Roboskî’dir’ diyecek kadar pervasızlaştılar” dedi. Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu