Gençlik

Roboski’nin hesabını soracağız

İstanbul: Roboski katliamı üniversite öğrencileri tarafından Edebiyat Fakültesi’nden Beyazıt Meydanına yapılan bir yürüyüşle anıldı.

İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri saat 13.00’da İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan yüzlerce öğrenci “Roboski’yi unutmadık unutturmayacağız” yazılı siyah tişörtler giyerek Beyazıt Meydanına yürüyüşe geçti. Caddenin trafiğe kapatılmasına izin vermeyen polisler kitlenin kararlı tavrı karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

“Roboski’nin hesabını soracağız” ve “Unutursak kalbimiz kurusun” yazılı pankart açan öğrenciler yürüyüş boyunca “Kürdistan goristan ji bo faşîstan “Kürt halkına imha dayatılamaz”, ve “Roboski’nin katili faşist TC devleti” sloganları attı.

Aralarında YDG’lilerin de olduğu öğrenciler Beyazıt Meydanında basın açıklaması yaptı. Roboski’de yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından okunan Kürt Ulusal Marşı olan “Ey Reqib”i okudu. Marşın okunmasının ardından ise Kürtçe ve Türkçe yazılmış basın açıklaması okundu.

“Ölmek ve öldürmek halkların kaderi olamaz” diyen öğrenciler   “Bugün önümüze ‘kaçakçılık’ olarak konulan aslında olağan olması gereken ticari ilişkilerdir. Bu noktada dört elle kaçakçılık söylemine sarılmış olması Kürt halkının, onun topraklarının inkârından başka anlam ifade etmemektedir dedi.

“Biz üniversite öğrencileri olarak Roboskî’nin birinci yıldönümünde burada Roboskî’yi unutmadığımızı ve asla unutmayacağımızı göstermek için toplandık. Roboskî katliamını asla unutmayacağız” diyen öğrenciler kürtçe basın metninin de okunmasıyla anmayı sonlandırdılar.

ODTÜ’ye bin selam

Roboski anmasını sonlandıran öğrenciler İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü önüne gelerek burada ODTÜ öğrencilerinin direnişini selamladıklarını açıkladılar. “EŞİT parasız bilimsel anadilde eğitim için mücadelemiz sürecek ODTÜ öğrencilerinin direnişini selamlıyoruz” diyen öğrenciler İstanbul Üniversitesi rektörü “Yunus Söylet’i ODTÜ direnişine yönelik açıklamalarından dolayı kınıyoruz” dediler.

Daha sonra Yenikapı Tren İstasyonuna kadar sloganlarla ve marşlarla yürüyen öğrenciler eylemlerini burada sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu