Güncel

Roboski’li aileler “Şehit namirin” sloganıyla bayramı karşılıyor!

H.Merkezi: 28 Aralık 2011 bu tarih devletin yıllardır hiç değişmediğini, böl parçala yönet politikasının bir yansımasıdır.

28 Aralık 2011 34 gencin bombalarla parçalanmış bedenlerinin ve hiçbir zaman unutulmayacak katliamın tarihidir.

Ve 28 Aralık 2011 bu tarih Kürt halkının hiçbir katliama sessiz kalmayacağı ve bu katliamın hesabının bir gün sorulacağınıhatırlatan tarihtir.

Bugün Roboski’li aileler çocuklarının başında. Bombalarla katledilerek öldürülen ve ailelerinin parçalarını toplayarak mezarlara yerleştirdiği, 34 gençsiz bir bayram günü.

34 Kürt gencinin ailesi ve Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP Şırnak, Hakkari İl Örgütü yöneticileri ve çevre köylülerin hepsi bugün mezarlık başında. Ailelerin açtığı çadırda mezarlık yakınında bayramı, hesabı verilmeyen katliamı unutmadıklarını ve “Katil devlet hesap versin” pankartıyla karşılıyorlar. Herkes bayramı kutlarken cumartesi anneleri ve şehit aileleri bu bayramın kimin bayramı olduğunu soruyorlar.

Bütün gün çadırda olacaklarını açıklayan aileler; katliamın aydınlatılması için tek bir adımın atılmadığına dikkat çekiyorlar. Aileler adına konuşan Cemal Encü’nün abisi Vahit Encü ise; “Katledilenler için aylardır işletilmeyen adalet, Uludere Kaymakamı için hızlıca işlemiş. Köyümüz yapılan tutuklamalar ve baskılarla açık bir cezaevine dönüştürülmüştür. Aylardır üzerimizde uygulanan baskı ve tehditler bizleri adalet talebimizden alıkoyamayacak. Herkes bilsin ki satılık canımız yoktur. Onlar sanıyor ki; biz sussak mesele kalmayacak, Halbuki biz sussak tarih susmayacak, tarih sussa hakikat susmayacak” dedi.

Açıklamanın ardından aileler; “Şehit namirin” sloganlarıyla çadırda nöbete geçtiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu