Manşet

Roboski’de onbinler söz verdi; intikam

Devlet geleneği bir kez daha tescillenmişti 28 Aralık 2012’de. Acılar buzdağı gibi sertleşmiş ve her şeye meydan okurcasına donduruyordu yürekleri. Belki bilinmez ama tarifi mümkün ama bir okadar da zor olan gerçeği. Tarihten bugüne akan bir panoramaydı Roboski. Söz verilen yarınların yeşermesinin engellenmesi için filize dökülen bir kezzaptı toprağı deşercesine. Ve binler bugün aktı. Toprağı driltmek için. Yüreklerin ateşi harmanlansın diye acıların ebedi gerçeği silinmesin diye çünkü sorulacak hesap vardı. Bu hesap acının bir tasavvuru olmalıydı.

Roboski katliamının yıldönümünde onbinlerce kişi, 34 kişinin toprağa verildiği mezarlığa yürüdü.  Mezarlıkta yapılan anmada, KCK bayraklarının yanı sıra katliamda yaşamlarını yitirenlerin fotoğrafları açıldı.

Roboski katliamının yıldönümünde Roboski’de olan ve aralarında BDP milletvekillerinin de bulunduğu kitle bugün katliamı lanetlemek  ve hesabının sorulacağını haykırmak için Halı saha da bir araya geldi.  Halı Saha’da Sivil Cuma namazını kıldıktan sonra köyden yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan mezarlığa yüründü. Yürüyüş öncesi Halı Saha önünde Roboski’li ailelerle birlikte üzerinde katliamda yaşamını yitiren 34 yurttaşın isminin yazılı olduğu yanan fenerleri gökyüzüne uçurdu.
Daha sonra mezarlığa doğru yürüyüşe geçen kitlenin en önünde, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları, taşırken yol boyunca kitle sık sık, “Katil Erdoğan hesap verecek”, “intikam”, “Erdoğan nerdesin, Allah belanı versin”, “Şehit namirin” sloganlarını attı. 4 km devam eden yürüyüşte Dersim, Halepçe ve Roboski katliamlarının fotoğraflarının üzerinde olduğu pankartlar taşındı. Mezarlığa ulaşan kitle daha sonra saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından milletvekilleri yaşamını yitiren 34 kişinin mezarlarına karanfiller bıraktı. Daha sonra mezarlıkta açıklama yapan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Kürt halkının Roboski’nin hesabını mutlaka soracağını vurgulayarak, “Binler, on binler, milyonlar bir gün mutlaka bu katliamın hesabını soracak” dedi. Konuşmasının devamında Kışanak, hükümet yetkililerinin, Roboski katliamına ilişkin sarf ettiği sözlerin, Kürt halkı ve Roboskili ailelere yapılan “hakaret” olduğunu söyledi.
Kışanak’ın ardından söz alan DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk da Erdoğan’a seslenerek, “28 Aralık 2011 gecesi katliam emrini verdin mi vermedin mi? Bu katliamı ABD ile birlikte mi işlediniz” diye sordu. Roboski’nin hesabının er ya da geç sorulacağını söyleyen Tuğluk, vicdan sahibi olan herkesi Roboski halkına destek vermeye çağırdı. Kışanak ve Tuğluk’un ardından BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da, kısa bir konuşma yaparak, katliamın ardından Roboski halkıyla dayanışma içerisinde olan herkese Botan halkı adına teşekkür etti. Kaplan, “Roboski katliamının hiçbir sorumlusunu yargılamaya başlamayan mahkemelerin adaleti bitmiştir. Roboski raporunu hazırlamayan komisyon bitmiştir” dedi.

Daha sonra anma atılan sloganlar ve ailelerin ağıtları ile son buldu

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu