Manşet

Roboski İstanbul’da anıldı

İstanbul: Roboski katliamının birinci yılında çok sayıda sanatçının ve milletvekilinin katılımıyla anma gecesi düzenlendi.

Ferhat Encü’nün de konuşmacı olarak katıldığı anma gecesi 25 Aralık günü, açılış konuşması ile başladı. Serhat Kural’ın Roboski’yi anlatan tiyatral gösterisiyle devam eden etkinlikte Ferhat Encü bir konuşma yaptı. “ Yeni bir Roboski’nin yaşanmaması için buradayız. Devletin o günden bugüne bize bakış açısında bir değişiklik yok. Adalet için birçok şey yapmamıza rağmen hiçbir adım atılmadı üstelik AKP tarafından tehdit edildik” dedi. “Katliamcı zihniyetten bir adalet beklentimiz yok, ancak yeni Roboskilerin yaşanmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz” diyen Encü, 28 Aralıkta Türk ve Kürt halkları Türkiye genelinde yapılacak olan Roboski anma eylemelerine katılmaya çağırdı.

Roboski katliamını ve sonrasını anlatan bir Sinevizyon gösteriminin yapılmasının ardından BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak bir konuşma yaptı. 28 Aralık 2011’de Roboski’de hayat durdu ve hala öyle devam ediyor çünkü hala bombalama devam ediyor” diyen Kışanak “bu ülkede çok katliam gördük hesabını sormadığımız için yenileri yapıldı. Bu yüzden yeni Roboskilerin yaşanmaması için hesabını soracağız” diyerek “onlar sonsuzluğa uğurlandı, bize de hesabını sorma görevini bıraktılar” dedi.

Daha sonra Ertuğrul Kürkçü bir konuşma yaparak meclis insan hakları komisyonunda olduğunu, katliamı incelediklerini ancak bileşenlerden kaynaklı hiçbir adım atılmadığını aktardı. Geçen bir yıllık süreçte davada hiçbir ilerlemenin olmadığını söyleyen Kürkçü katliamın hükümetin talimatı ile yapıldığını belirterek bu insanlar sınır dışında katledildiler. sınır ötesi bir operasyona ancak başbakanın onay vermesi gerekir” dedi.

Prof. Fatma Gök’ün de bir konuşma yaptığı anma gecesinde Ayşe Tütüncü, Erdoğan Emir, Ahmet Aslan, Aynur Doğan ve Cemil Koçgün sahne aldı. Garajistanbul’da yapılan anma gecesinde oldukça duygusal anlar yaşanırken özellikle sinevizyon gösteriminde insanların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu