Emek

Rize Emekçileri Eylemde!

H.Merkezi: Rize-Çaykur’ un Taşlıdere Çay Fabrika’sının kapatılmasına karşı çıkan üreticiler ve fabrika çalışanları eylem yaptı. Taşlıdere Çay Fabrikası’nın Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne devredilerek kapatılmasına karşı çıkan emekçiler, Çaykur Genel Müdürlüğü’ne girmeye çalıştı.

Fabrikanın kapatılmasına tepki amacıyla ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önüne gelen ve “Yenisi yapılmadan Taşlıdere kapatılamaz” pankartı açan yaklaşık 200 kişi adına açıklamalarda bulunan Hasan Kuk, fabrikanın üniversiteye devredilmesine değil, kapatılmasına karşı olduklarını söyledi. Ve; “Fabrikanın başka bir alanda yeniden kurulması gerekiyor. Yeni fabrika yapılmadan eskisini yıktırmamakta kararlıyız” dedi.

Bu arada kitle, eylemin gerçekleştirildiği sabahı Rize’ye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın geçeceğini düşündükleri Karadeniz Sahil Yolu’nu ulaşıma kapatmak istedi. Yola doğru yürüyüşe geçen kitleyi polis engellemeye çalıştı ancak başarılı olamadı.

Eylemciler, “Yol kesilecek” diyerek Karadeniz Sahil Yolu’nu ulaşıma kapattı. Gruptaki bir kişi yoldan geçen iş makinesinin üzerine çıkarak kalabalığı yönlendirdi. Bu sırada devreye giren çevik kuvvet ile zorla yol dışına çıkarmaya çalıştığı eylemciler arasında arbede yaşandı.

Eylemciler yeniden ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne girmeye çalıştı. Sadece, kolluk kuvvetlerinin engellemesi ile karşılaşan eylemciler adına seçilen temsilciler içeri alındı. Yetkililer ile görüşen eylemciler çıkışta isteklerine karşılık bulamadıklarını belirtti ve eylemlerini bundan sonra daha etkin sürdüreceklerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu