GüncelManşet

(Yenilendi-Video) “Hiçbir baskı ezilenlerin yanında olmamıza engel olamayacak”

İstanbul: Partizan ve Özgür Gelecek Gazetesi okurlarına yönelik İstanbul, İzmir, Ankara, Erzingan ve Dersim’de yaşanan gözaltı ve tutuklama terörü Kartal’da yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Partizan’ın örgütlediği eylem Umut Yayımcılık Kartal Büro’su önünde başladı. Eyleme ESP ve BDSP’de katılarak destek verdi. “Özgür Gelecek susmadı, susmayacak! Gezi Tutsakları serbest bırakılsın” yazılı pankart açılan eylemde Kartal Meydan’ına yüründü. Yürüyüş sırasında sık sık, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “Devrimci basın susturulamaz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Kartal Meydan’a gelindiğinde Gezi direnişinde yaşamlarını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından kitle, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganı atıldı.

“İsyanların, ayaklanmaların, direnişlerin içinden geçiyoruz”

Partizan adına yapılan basın açıklamasında, Gezi Parkı’nda başlayan ve ülkenin dört bir yanına Gezi ayaklanmasına dikkat çekilerek, “Türkiye halkı Gezi direnişiyle bir kez daha tarih yazdı-yazıyor” denildi. Devletin ayaklanmayı bastırabilmek için azgınca saldırdığı ve beş direnişçiyi katlettiği ancak direnişi bitiremediği belirtilen açıklamada, “Halk artık haklarını almadan evlerine girmek istemiyor” denildi.

Gezi direnişi nedeniyle yapılan baskınlarda yüzlerce kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamanın devamında Özgür Gelecek okurlarının İzmir’de, Erzincan’da, Ankara’da, İstanbul Sarıgazi’de yapılan operasyonlarla gözaltına alındıkları hatırlatıldı. Bu saldırılara bir yenisi daha eklendiği belirtilen açıklamada, “Dersim Merkez, Pertek, Ovacık ve Hozat ilçelerinde sabah saatlerinde eş zamanlı olarak polislerce yapılan operasyonlarda birçok evin yanı sıra Umut Yayımcılık bürosu da basıldı” denildi. Umut Yayımcılık Dersim Büro çalışanı Gazel Gür ve okurlar, Kenan Küçük, Ahmet Elma, Behzat Doğan ve Önder Ergen’in gözaltına alınıp tutuklandığı belirtilen açıklama, “Hiçbir baskı bizlerin gerçekleri yazmamıza, ezilenlerin yanında olmamıza, onların sesini duyurmamıza engel olamayacaktır” denilerek sonladı.

 

“Gerçeklerden taviz verilmeyeceğinin bilincindeyiz”

Partizan açıklamasının ardından Özgür Gelecek Gazetesi adına Kemal Rüya bir açıklama yaptı. Rüya konuşmasında, Gezi direnişinin egemenler cephesinde yarattığı korkuya dikkat çekerek, yaşamını yitiren beş direnişçinin, yapılan gözaltı ve tutuklama terörünün bunun kanıtı olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında yapılan açıklamalarla devrimci basının hedef tahtasına konulduğunu belirten Rüya, “ETHA bürosu basılarak saatlerce arama yapıldı. Kadın meslektaşlarımız alçakça arama sırasında taciz edildi” dedi. Konuşmasının devamında Özgür Gelecek Gazetesi’nin de hedef haline getirildiğini belirten Rüya, “İzmir Muhabiri ve büro temsilcisi İzzet Uysal’ında aralarında bulunduğu 6 özgür gelecek okuru tutuklandı. Yine Erzincan’da Gazetemiz muhabiri ve büro temsilcimiz Çetin Kirsiz’in’de bulunduğu 8 gazetemiz okuru tutuklandı. Son olarak Dersim’de yapılan operasyonda gazetemiz muhabiri ve Büro temsilcimiz Gazel Gür ile beraber 4 Partizan okuru, tutuklandı” dedi. Penguen belgeseli yayınlayanlara karşın devrimci basının her zaman milyonların sesini duyurduğunu belirten Rüya, “Gerçeklerden taviz verilmeyeceğinin bilincindeyiz” dedi. Rüya konuşmasının devamında, Gerçeklerden taviz vermeyen bir gazeteci olarak Suzan Zengin hapishanede tedavisi engellenerek katledildiği belirterek “Suzan’ın görevini devralan arkadaşlarımız tutuklanmışta olsalar Suzan’ı katleden hapishane gerçekliğini, bizlere aktarmaya devam ediyorlar” dedi.

Aileler, tutsakları sahiplenmeye çağırdı

Rüya’nın ardından Gezi direnişi tutsağı Emek Ulaş Suna’nın annesi bir konuşma yaptı. Konuşmasında Gezi tutsaklarının herkes için bedel ödediğini söyleyen anne Suna, halkı tutsakları sahiplenmeye çağırdı. Konuşmanın ardından Gezi tutsağı Erhan Bakbeyman’ın ağabeyi bir konuşma yaparak, “Tutsaklara özgürlük” dedi.

Konuşmaların ardından eylem sloganlarla son buldu.

[widgetkit id=274]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=TgkFiJL64Ww&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu