Güncel

“Gözaltına alınan devrimciler serbest bırakılsın”

Kartal: Bugün (8 Ekim) 1 Mayıs mahallesinde yapılan yürüyüş ile Gülsuyu, Gazi ve Sarıgazi Mahallerindeki devrimcilere dönük çete saldırıları ve gözaltı terörü protesto edildi. 
Partizan, Halk Cephesi ve ESP‘nin örgütlediği eyleme HDK, Alınteri, DHF ve BDP’nin destek verdi. “Polis-çete işbirliğine son, gözaltılar serbest bırakılsın” yazılı pankart açılan eylem Karakol Durağı önünden başladı. 18 Mayıs Caddesi boyunca yapılan yürüyüşte, sık sık, “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganları atıldı. 
2 Eylül Meydanı’na gelindiğinde örgütleyen kurumlar adına basın açıklamasını çete saldırılarında Gülsuyu’nda yaralanan Abdullah Atasoy okudu. “Emekçi halkımızın, devrimcilerin yaşam alanlarını bir bir yok etmeye kararlı olan faşizm geçmişten bugüne kadar emekçi semtlerde çeşitli politikalar uygulamıştır” denilen açıklamada, Gülsuyu-Gülensu Mahallesi’nde yaşanan çete saldırılarına dikkat çekildi ve bunlarında devletin bilinçli politikası olduğu belirtildi. Kentsel dönüşüm politikasının mahallede uygulanmak istendiğini bunun içinde devrimcilerin hedef haline geldiği belirtilen açıklamada, Temmuz ayından bu yana saldırılar sonucu, 20 devrimcinin yaralandığına, Hasan Ferit Gedik’in katledildiğine ve Gökhan Aktaş’ın halen yoğun bakımda olduğuna dikkat çekildi. Korku ve baskı yaratmak istenilen saldırıların başarılı olamadıklarını ve bundan kaynaklı gözaltı operasyonlarına başladıklarını belirten Atasoy, Partizan, ESP ve Halk Cephesine yönelik operasyonda 70 evin basılmadığını ve en az 31 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Bu saldırı politikalarının gelecekte 1 Mayıs Mahallesi’nde de yaşanmasının muhtemel olduğunu belirten Atasoy, “Şimdiden devlete ve AKP hükümetine sesleniyoruz bizi bitiremeyeceksiniz” dedi. Atasoy son olarak gözaltındaki devrimcilerin derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.
Eylem “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganıyla son buldu

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu