Güncel

“Gerçekleri yazmaya devam edeceğiz”

İstanbul: ETHA, Atılım Gazetesi ve Özgür Radyo İHD İstanbul Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasıyla, “MLKP operasyonu” adı altında yapılan gözaltı terörünü protesto etti.

Basın açıklamasını ETHA Haber Müdürü Derya Okatan yaptı. Okatan açıklamada İstanbul ve Ankara’da 68 kişinin gözaltına alındığını, gözaltına alınanlar arasında ESP üye ve yöneticilerinin yanı sıra Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Şenoğlu ile Özgür Radyo çalışanı Selvi Coşar’ında bulunduğunu hatırlattı. Konuşmasının devamın ETHA Haber Müdürü Derya Okatan ile editörü Arzu Demir’in hakların herhangi bir karar olmadan alıkonulduklarını, hakarete ve zorla çıplak arama işkencesine maruz kaldıklarını belirtti. Baskınlar sonucu çuval çuval ‘delil’ çıkarıldığını söyleyen Okatan, Atılım Gazetesinin kütüphanesindeki bine yakın kitaba, ETHA’nın görüntü ve fotoğraf arşivine, çalışanların boş defterlerinden, ajanda ve haber notlarına, ses kayıt cihazlarına, muhabir kartlarına, ETHA’nın kira kontratından sigorta girişlerine kadar bütün resmi evraklarına el konulduğunu belirtti. Okatan konuşmasının devamında, “AKP iktidarı ve polisi ETHA, Atılım Gazetesi ve Özgür Radyo’ya ilişkin yeni bir komplo peşinde. Bu kez nedenin Taksim onur ve özgürlük direnişi olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu. Gerçekleri yazmaya devam edecekleri vurgulayan Okatan, “Dün olduğu gibi bugün de içeride, dışarıda yazmaya devam edeceğiz. Susmadık, susmayacağız. Sedat Şenoğlu ve Selvi Coşar’ın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

ETHA editörü Arzu Demir gözaltı saldırılarından sonra dayanışma içerisinde olan kurum ve meslektaşlarına teşekkür etti. Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Nadiye Gürbüz baskılara, gözaltılara ve komplolarla geçmiştede birçok kez maruz kaldıklarını belirterek, “Halka gerçekleri ulaştırmamıza engel olamayacaklar” dedi. Atılım Gazetesi adına konuşan Songül Akbay, “Bize gücünüz yetmez” şiarlarını hatırlatarak, “gerçekleri yazmaya devam edeceğiz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu