Manşet

“Duvarlar yıkılsın, Kürdistan’a özgürlük”

Mersin: BDP Mersin İl Örgütü, Nusaybin sınırında inşa edilen “utanç duvarı”nı protesto etmek ve bu duvara karşı açlık grevi ve oturma eyleminde olan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’a destek vermek için bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Bugün, saat 12.00’de BDP Mersin İl binası önünden başlayan yürüyüş, polisin kısa süreli engelleme çalışmasına rağmen Taş Bina önüne kadar “Duvarlar yıkılsın, Kürdistan’a özgürlük”, “Ayşe Gökkan yalnız değildir”, “Bijî berxwedana YPG” sloganlarıyla yürüyüşünü gerçekleştiren kitle, oldukça coşkuluydu.

Taş bina önünde kitle adına BDP İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, bir yıla yakın zamandır süren çözüm sürecine rağmen hükümetin beklenen adımları atmadığı vurgulanırken; özellikle tutsaklara ve anadilde eğitim mücadelesine yönelik olan küçümseyici yaklaşımdan vazgeçilmesi istendi.

mersin utanç duvarı 1Açıklamada; “Barış süreci devam ederken, Türkiye’nin Rojava’ya dolaylı olarak müdahalesi devam ediyor. Kürtler, Rojava’daki bölgedeki halklar ile kendi öz yönetimini oluşturmuş, kendilerini yönetmektedirler. Rojava’daki bu durum Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar başta olmak üzere diğer devletleri rahatsız etmiştir. Çetelere lojistik destek sağlanarak Kürtler bastırılmak istenmektedir” denildi.

Rojava sınırına örülen duvara karşı mücadelenin devam edeceği söylenen açıklamaya HDK ve Emek ve Demokrasi güçleri de destek verdi.

Açıklamanın ardından, oturma eylemi yapıldı. Ardından kitle dağılarak eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu