Emek

“Bana da bildiri verin arkadaşlarıma dağıtacağım”

Kartal: Yukarıda attığımız başlık aslında bizim 6 Kasım günü bütün gün yürüttüğümüz faaliyeti özetliyor.

DDSB’nin Kıdem tazminatını gündemine alması, bizlerinde gündeminin bu noktada yoğunlaşması demek oldu. Kartal DDSB olarak önümüze yeni işler koyarak bir program oluşturduk. Oluşturduğumuz program çerçevesinde 6 Kasım Çarşamba günü, gün boyunca Kartal’ın mahallelerinde ve fabrika içlerinde bildiri dağıtımı ile kuşlamalar yaptık.

Yürüttüğümüz çalışma esnasında birçok işçiyle kıdem tazminatı üzerine tartışmalar yürüttük. Konuşmaların ardından isebir çok işçi “Bana da bildiri verin arkadaşlarıma dağıtacağım” deyerek ellerimizdeki bildirileri alıp gittiği fabrikalarda dağıtımlarını yaptılar. Bizlerin en çok dikkatini çeken durumlardan biri ise kadınların fabrika duvarlarından uzanarak “bizelerde verin” demeleri, kıdem tazminatı ile ilgi sohbet etmeleri oldu.

Mahalle mahalle gezerek bildiri dağıtımı yaptığımız esnada, insanların bizleri ilgiyle dinlemesi ve tartışmalarımıza katılmaları bizleri oldukça heyecanlandırdı. Yürüdüğümüz sırada bizleri insanlarla konuşurken izleyen, bir belediyede taşeron olarak çalışan temizlik işçisi(çöpçü) yanımıza gelerek, toplu bildiri alması ve konuştuklarımızı arkadaşlarına anlatıp, bildirileri dağıtacağını söylemesi bizim acımızdan muazzam güzel duyguların yeşermesine sebep oldu.

Yaptığımız çalışma esnasında bir kez daha gördük ki süreçle beraber işçi sınıfının öfkesi kabarması bir yana, bilgiye olan açlıklarıyla haklarına yönelik saldırılara cevapsız kalmayacaklarını bu pratiklerle görüyoruz, ve bir kez daha anladık ki bizler bir adım attıkça kitle iki adım daha atıyor.

                                                                                                                             Kartal’dan bir DDSB’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu