Güncel

“Ailelerimiz ajanlaştırılmaya çalışılıyor”

İstanbul: Özgür Gelecek gazetesi ve Yeni Demokrat Gençlik dergisi okurlarının ailelerine yönelik polis baskısı ve ajanlaştırma çabaları İHD İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilen bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

Özgür Gelecek gazetesi ve Yeni Demokrat Gençlik dergisi okurları tarafından düzenlenen açıklamada ilk olarak İHD adına Seza Mis Horuz söz aldı. Mis Horuz, muhalif basın olmanın öneminin Newroz sürecinde bir kez daha görüldüğünü vurguladı. Devletin muhalif basına yönelik saldırılarının halkın en doğal haklarından olan haber alma hakkını engelleyen bir tutum olduğunu söyleyen Mis Horuz bunun da insan haklarına yönelik bir saldırı olduğunun altını çizdi.

Ardından Özgür Gelecek gazetesi ve Yeni Demokrat Gençlik dergisi adına konuşan Rahime Karvar, Newroz ve Pozantı Çocuk Hapishanesi’nde yaşananları örnek vererek, muhalif basın olmanın önemine ve bunun bu ülkede bir bedeli olduğuna dikkat çekti. Basına sansür uygulandığını söyleyen Karvar, “Bize düşen görevin farkındayız. Bu baskılara sessiz kalmayacağız” dedi.

Son olarak aileleri aranan okurların çoğunun genç olduğuna ve gençliğin muhalif hareketin öncüsü olduğuna dikkat çeken Karvar, “Gazetemiz ve dergimiz; işçinin, emekçinin, Kürt halkının sesi olmaya devam edecektir” dedi.

Karvar’ın ardından okurlar adına bir açıklama gerçekleştirildi. Açıklamada “Bekledikleri olmayacak, birer işçi ve emekçi olarak bu düzenin dişlileri arasında ezilen ailelerimiz halkı mücadelemizin parçası haline gelecektir. Gülsuyu’nda, Kartal’da, Sarıgazi’de, 1 Mayıs’ta, İkitelli’de, Gazi’de; yoksulluğun, işsizliğin, sömürünün kuşattığı emekçi mahallelerde ailelerimizin ve halkın yaşadığı gerçekler yalanlarınızla perdelenemeyecek kadar çıplak, gözdağı ve tehditlerinizle sindirilemeyecek kadar cesurdur” denildi.

Ayrıca “Bizler; Newroz kutlamalarına saldırarak Hacı Zengin’i katleden baskı ve sömürü düzenin zifiri karalığını aydınlatacak bilinci taşıyan Özgür Gelecek ve Yeni demokrat Gençlik yayınlarını okumaya, dağıtmaya, Suzan Zenğin’in yolunda yürümeye kararlıyız” denilerek saldırılar karşısında tüm okurlarımızı yayınları sahiplenmeye çağrı yapıldı.

Açıklama ailesi aranan okurların anlatımları ile devam etti. İlk olarak Gülsuyu bölgesinde yaşayan Direnç Mermer, kendisiyle birlikte 4 arkadaşının da ailesinin arandığını ve ailelerinin Maltepe Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldığını söyledi.

Ailelerine “Çocuğunuz sakıncalı kişilerle görüşüyor. Şu an suç işlemediler ama suç işleyebilirler” denildiğini belirten Mermer, “Aileme katıldığımız HDK toplantılarını, eylemlerini, Yeni Demokrat Gençlik’in 6. Konferansı’nı örnek göstererek sanki suç işlemişiz gibi davranıldı. Ailelerimizi ‘ayda bir görüşelim’ diyerek ajanlaştırmaya çalışıyorlar” dedi.

Mermer’in ardından söz alan Pınar Kalaycı da ailesinin aranarak, benzer söylemler kullandığını ve “Biz sizin ve kızınızın iyiliğini düşünüyoruz” denildiğini anlattı. “Kızınız yavaş yavaş ayrılsın, fark ederlerse kızınızı harcarlar” gibi gerçek dışı söylemlerle de ailesinin korkutulduğunu ve ajanlaştırılmaya çalışıldığını söyleyen Kalaycı, bu saldırılar karşısında mücadeleyi daha fazla savunmak gerektiğini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu