Güncel

“Açlık grevindeki tutsakların talepleri dikkate alınsın!”

İstanbul: Tutsak aileleri açlık grevinin 38. Gününde çocuklarının ölümlerine seyirci olunmaması için Bakırköy Kapalı Hapishanesi önündeydi.

Dönüşümsüz açlık grevi 38. Gününde cezaevlerinde ölüm değil çözüm istiyoruz” pankartı açan Cezaevleri İzleme Kordinasyonu saat 12.30’da hapishane önünde bir basın açıklaması yaptı.

Aileler adına basın açıklamasını Neriman Deniz okudu. Deniz, 58 hapishanede süren açlık grevinde 483 tutsak olduğunu, bu sayının her geçen gün artarak devam ettiğini sözlerine başladı.

12 Eylül’de PKK ve PAJK tutsak tarafından başlatılan açlık grevinde bulunanların; “Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit politikalarının kaldırılması, sağlık, güvenlik ve özgürlük güvencesi, anadilde eğitim ve savunma güvencesi” şeklindeki taleplerini kamuoyuna duyurduklarını belirterek, açlık grevinde bulunan tutsaklarla kötü muamele edildiğini vurguladı.

Adalet Bakanlığına ve cezaevi yönetimlerine sesleniyoruz; açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülerin şeker, su, B1 vitamini almaları engellenmemelidir. Evrensel hukuk kuralları, ulusal ve uluslararası sözleşmeler ve etik kurallarla uyulmalıdır” diyen Deniz, tutsakların taleplerinden birinin de muhalif herkesin tutuklamalar ile yok etme politikalarının bir an önce sonlandırılması, açık siyasetin önünün açılması olduğunu belirtti.

Yetkililere sesleniyoruz; Kürt Siyasi tutuklu ve hükümlülerin başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevinin, ölümler yaşanmadan ve kalıcı sakatlanmalar oluşmadan bitirilmesi için, taleplerin dikkate alınarak çözüm yolları bulunmalıdır.” Dedi.

“cezaevi İzleme Koordinasyonu” olarak süreci takip edeceklerini belirtti.

Hapishane önündeki eylem sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu