Güncel

“1 Mayıs yargılanamaz”

İstanbul: DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, haklarında açılan 1 Mayıs 2013 soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na ifade verdikten sonra basın açıklaması yaptı.

“1 Mayıs yargılanamaz” yazılı pankart açan KESK Yönetici ve üyeleri saat 12.00’de Çağlayan Adliyesi önünde bir araya geldi.

Basın açıklamasını okuyan Kani Beko sözlerine 1 Mayıs’ın 1967’lerden beri kanlı saldırılara maruz kaldığını ve buna karşı her saldırıdan sonra kitlesel 1 Mayıs’ların kutlandığını hatırlatarak başladı. Beko saldırıların 12 Eylül tarihinden sonra katmerleşerek devam ettiğini, 1989’da polisin açtığı ateş sonucu işçi Mehmet Akif’in yaşamını yitirdiğini belirterek, daha sonraki saldırılarda birçok insanın yaşamını yitirdiğini, birçoğunun sakat kaldığını sözlerine ekledi.

Beko son yıllarda 1 Mayıs’ın Taksim’de kitlesel kutlamalara sahne olduğunu dile getirerek, emekçilerin, sosyalistlerin Taksim’in 1 Mayıs alanı olarak dişiyle, tırnağı ile kazandığını belirtti.

Beko AHİM’in devleti mahkûm eden kararına rağmen AKP hükümetinin İstanbul ve pek çok ilde 1Mayıs kutlamalarını yasakladığını dile getirdi ve “1 Mayıs 2013’te başlayan bu şiddet, bütün Gezi Parkı eylemlerinde devam etmektedir. Gezi Parkı sürecinde görülmektedir ki, AKP iktidarının 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını engellemesi, inşaat ya da çukur gerekçesi ile değil tamamiyle siyasidir” dedi.

AKP iktidarının kendi suçlarını örtmeye çalıştığını bu ise demokratik haklarını kullanan işçi ve emekçileri “yargılayarak” yapmaya çalıştığını vurgulayarak 1 Mayıs’ın yargılanamayacağını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu