Emek

Punto Deri’de direniş devam ediyor

H. Merkezi: PUNTO Deri’de sendikal örgütlenmenin ardından işverenin işten çıkardığı Ramazan Aygün (43) ve Hülya Alptekin (33)’in direnişi devam ediyor.

Deri- İş deride çalışan işçilerin sorunlarını ve çalışma koşullarını anlatmak için açıklama yayınladı. Açıklamada “Dün Kuzu Deri’de ve bugün Punto Deri’de sadece yasaların zorunlu kıldığı haklardan yararlanmak isteyen işçilerin bu talepleri baskı, tehdit ve işten atmaya varan neticelere ulaştı. Sendika haklarını kullanan işçilerin bu hakları göz göre göre işyeri tarafından ihlal ediliyor. Oysa yasa ve Anayasa açık. Sendika bir haktır ve engellenmesi suçtur ifadeleri yer aldı.

İşçilerin taleplerinin dile getirildiği açıklamada; Punto işçilerini ailelerine, çocuklarına daha iyi bir gelecek hazırlamak, insanca çalışmak ve kurallı bir çalışma düzeni istedikleri ifade edildi. Zorla çalışmanın kaldırılması, hafta sonları dahil uzun çalışma saatlerinin sona ermesi ve yıllık izinler için yasaların sunduğu haklardan eksiksiz ve tam olarak yararlanmak istedikleri de belirtildi.

PUNTO önünde süren direnişin 16.gününe girerken işçiler de arkadaşlarına hem destek veriyor hem de eylemlerini sürdürüyor. Dün akşam (27 Ağustos) iş çıkışında toplanan işçiler, işyeri önünde başlattıkları yürüyüşle Zeytinburnu 58. Bulvar Caddesi üzerinde megafonla PUNTO Deri’de yaşadıkları sorunları dile getirildi. Zeytinburnu halkı direnişe destek vermeye çağrıldı.

Yürüyüş sonrasında bölge civarında işçilerin geçiş güzergâhlarına afişler yapıldı. İşçilerin yürüyüşüne halktan yoğun destek vardı. Afiş çalışması ve yürüyüş halkın ilgisiyle karşılandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu