Manşet

Punto Deri Direnişinin Zaferi İçin Göreve

H.Merkezi: Devrimci Demokrat Sendikal Birlik bir açıklama yaptı. Punto direnişinin yanında olduklarını belirterek 10 Ekim günü yapacağı ziyarete tüm duyarlı kesimi çağırdı. DDBB’nin yapmış olduğu çağrı şu şekilde: “İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan 19 işçinin Zeytinburnu Punto Deri firması önündeki direnişi sürüyor. Punto Deri işçileri patronların çok yoğun baskısına ve satın alma girişimlerine rağmen sendikalarından ve mücadelelerinden vazgeçmediler. Patronlar son çıkarılan 17 işçinin maaşlarını, kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeyerek işçileri beş parasız şekilde bayrama girmeye ve direnişi kırmaya çalışıyor. İşten çıkarmaların dışında 7 işçi zorunlu izne çıkarıldı. Ayrıca, çoğunluğu Deri İş Sendikası üyesi olan Punto Deri’ye bağlı taşeron firma Maksut Tat Deri’nin 31 Aralık tarihinde kapatılacağı duyuruldu. Kapatma kararı, 60 civarı işçinin başka bir açıdan ise 40’a yakın sendikalı işçinin kapı önüne konulması anlamına geliyor. Zorunlu izne çıkarılanlar başta olmak üzere sendikalı tüm işçiler işten atma tehdidiyle karşı karşıyalar.

Diğer yandan marka imajı zedelenen ve siparişleri kesilmeye başlayan Punto Deri patronları her gün yeni bir taktikle direnişi kırmak için uğraşıyor. Sendikalı işçilerin sağlam duruşu ve çevre işyerlerindeki örgütlenme süreci Zeytinburnu’ndaki tüm deri patronlarını tedirgin ediyor. Biraraya gelen ve ortak hareket eden deri patronlarına karşı işçiler de bir araya geliyor ve Deri İş Sendikası’nda birleşiyorlar. Bugün Punto Deri direnişi tek firmadaki bir direniş olmaktan çıkmış Zeytinburnu’ndaki tüm deri patronları ile işçiler arasındaki bir mücadele arenasına dönüşmüştür. Bu mücadelenin sonucu başta Zeytinburnu işçileri olmak üzere tüm işçi sınıfı açısından büyük önem taşıyor.

Deri işçileri bugüne kadarki direnişlerinde önemli bir aşamayı geride bıraktılar. Kazanacaklarına olan inançları yüksek. Fakat bu direnişin kazanıma ulaşması, başta DDSB olmak üzere sınıftan yana tüm kesimlerin harcayacağı çabaya sıkı sıkıya bağlıdır. Bugün artık onlara daha fazla destek sunma, direnişlerini büyütme ve seslerini her alanda duyurma zamanıdır.

DDSB olarak bir kez daha Punto Deri işçilerini ziyaret edecek, direnişe desteğimizi sunacak ve kazanmak için işçilerle birlikte kafa yoracağız. Punto Deri işçilerinin bu mücadelede yalnız olmadıklarını göstermek ve sınıf dayanışmasını örmek için hepimize büyük görev düşüyor. Herkesi DDSB olarak gerçekleştireceğimiz ziyarete güç katmaya ve Punto Deri direnişini büyütmeye çağırıyoruz.” 

Zafer Punto İşçilerinin Olacak!

Direne Direne Kazanacağız!

Birlik Mücadele Zafer!

Tarih ve Saat: 10 Ekim – Perşembe / 12.30

Buluşma Yeri: Zeytinburnu Belediyesi (Sosyal Tesisler / Sahil Binası) Önü

(Eminönü’nden BN1 (Halkalı) ve BN2 (Küçükçekmece) otobüsleri geçmektedir. Durak: Beşkardeşler)

 

Devrimci Demokratik Sendikal Birlik

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu