Emek

PUNTO Deri İşçisi deri fuarını protesto etti

 

H.Merkezi: Bugün başlayan CNR Deri ve Kürk Fuarı Punto direnişçilerinin protestosuyla açıldı.

21-22-23 Kasım tarihlerinde CNR Fuarında gerçekleşecek olan DERİ ve KÜRK FUARI’nın ilk günü olan bugün saat 11.30’da Punto deri işçileri bir eylem gerçekleştirdi. Direnişçi işçiler tarafından İtalyanca, Rusça, Almanca ve İngilizce dillerinde “Punto Deri sendika istemiyor. İşten atıldık.” yazılı pankart açıldı.

Açıklamaya Türk-İş İstanbul 1.Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak da destek verdi. İlk konuşmayı Faruk Büyükkucak yaparak işçilerin anayasal haklarını kullanmanın dışında başka bir şey yapmadığını ve 28 işçinin bu sebepten dolayı işten atıldıklarına değindi. İşçilerin işe geri iade oluncaya kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Ardından sözü Deriteks sendikasının Genel Teşkilat Sekreteri Hasan Uluşan aldı. Uluşan, bu furların her sene yapıldığına değinerek, fuarların önünde olma nedeni olarak işçilerin çalışma koşullarını kamuoyuna göstermek istediklerini, sektörün parlayan yüzlerinin burada tanıtıldığını ancak madalyonun diğer tarafında işçilerin kölece koşullarda çalışmaya zorlandığını göstermek için bu protestoyu gerçekleştirdiklerini aktardı. Uluşan, işverenlerin sesini çıkarmayan işçiler aradıklarını ancak işçilerin temel haklarına saygı duyulmadığını ve hakkını arayan işçilerin günü geldiğinde terörist ve marjinal şekilde yaftalandığına değindi. Uluşan koşulları düzeltmek için mücadeleyi sürdüreceklerini değinerek sözlerini tamamladı.

Punto işçileri sık sık “Punto’ya sendika girecek başka yolu yok“, “Sendika hakkımız engellenemez” sloganları attı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu