Güncel

Polisten “inceltilmiş” saldırılar devam ediyor!

Mersin: Tüm Türkiye’ye yayılan Gezi direnişi eylemleri, yerellere göre değişebilen çeşitli talepler etrafında forum ve yürüyüşlerle devam ediyor. Mersin’de de süreç devam ederken, polis doğrudan saldıramadığı durumlarda “dozajı düşürülmüş” fakat dozajı kuvvetli saldırılara zemin hazırlayan uygulamalarına başladı.

Yaklaşık bir haftadır her köşe başında, özellikle eylem dağılırken yoğun biçimde kimlik kontrolleri yapan sivil polisler tüm uygulamaları kamera kaydı altına alıyor. Ardından da savcılık işbirliğiyle insanların evlerine soruşturma tebligatı gönderiliyor. Mersin’de (öğrenebildiğimiz kadarıyla) 15 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Tüm bu faşist uygulamalara rağmen halkın önemli bir bölümünün gözünde de zerre değeri kalmayan polislerin tüm bu saldırılarına halkın verdiği tepkiler onları oldukça tedirgin ediyor. Özellikle forumların yapıldığı bölgede kitle dağılırken, bilhassa kadınların GBT uygulamasına gösterdikleri tepkiler dikkat çekiyor. Bu tepkileri gören polisler bazen GBT yapmadan, alelacele uzaklaşıyor. İşte, GBT esnasında halk desteğini gören polislerin tedirginliğini gösteren, (halkın kamerasından)bir video.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=60Y0dR48S-Y&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu