GüncelManşet

(Yenilendi) Polis Yüksekova’da iki kişiyi katletti

H. Merkezi: Yüksekova’da 8 HPG’linin bulunduğu mezarlığın defalarca tahrip edilmesine karşı yapılan basın açıklamasının ardından kitlenin yaptığı eyleme polis ateş açarak saldırdı. Saldırıda 2 kişi yaşamını yitirdi.

Mezarlıkta bir araya gelen, aralarında BDP Yüksekova İlçe Başkanı Nail Durmaz, Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, BDP’li yöneticiler, belediye meclis üyeleri, İl Genel Meclis üyeleri, MEYADER, TUHAD-FED, KURDÎ-DER, Gever Kültür Sanat Derneği, Barış Anneleri İnisiyatifi, mahalle muhtarları ile binlerce kişi eylem yaptı.

Eylem sonrası açıklamanın hemen sonrasında polis uyarı anonsu dahi yapmadan yoğun olarak biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi kullanarak kitleye saldırdı. Kitlenin de molotof ve taşlarla karşılık verdiği çatışmada polis kitlenin üzerine ateş açtı.

Polisin açtığı ateş sonucu; Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir isimli amca-yeğen polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirirken, cenazelerin kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesi’nde polis ablukası devam etti.

Cenaze sahipleri ve yakınlarının hastaneye girmesine engel olan özel harekat polisleri, hastane içine gaz bombası attı. Hastane içinde olan kitleye de saldırmak isteyen ve dışarıda kalan polisler hastanenin camlarını kırarak içeri girdi. BDP’li yetkilinin de polis tarafından gözaltına alınmak istenmesine kitleden gelen tepkiler üzerine polis, hastaneye tekrardan gaz bombalarıyla saldırdı.

Veysel İşbilir ve kalbine gelen polis kurşunuyla yaşamını yitiren Reşit İşbilir’in otopsi sonuçlarının da (Reşit İşbilir 6, Veysel İşbilir 2 kurşunla) doğruladığı polis cinayeti sonrası uzun uğraşlar sonucu cenazeler halk tarafından alındı.

Cenazeler bugün, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılımıyla kitlesel olarak Sebze Hali Camii’nde düzenlenecek olan cenaze törenin ardından defin için Yüksekova’ya uğurlanacak.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu