Gençlik

“Polis defol, Dicle bizimdir!”

Amed: DÜO-DER ve Yeni Demokrat Gençlik olarak üniversitelerdeki polis baskısına artık “Dur” demek ve keyfi bir şekilde gözaltına alınan YDG’li arkadaşımız için bugün Diş hekimliği fakültesinin önünde basın açıklaması ve yürüyüş gerçekleştirdik.

Yürüyüş sırasında ‘’Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Dicle uyuma onuruna sahip çık”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Katil Polis Üniversiteden defol”, “Têkoşîn, berxwedan riya me riya şehîdan’’ sloganları atıldı. Basın açıklamasına başlamadan önce Kürdistan’da ve Türkiye’de şehit olan tüm devrimciler için saygı duruşu yapıldı. Daha sonra kitle adına basın açıklaması okundu.

Açıklamayı okuyan YDG’li Güven Kılınç: Arkadaşlar bizler üniversite öğrencileriyiz, kendi görevleri olan kendi hakkını savunan bir gençliğiz. Bizim haklarımız var, basın açıklaması ve yürüyüş bizim en doğal hakkımız, beğenmediğimiz şeyleri eleştirmememizin tek yöntemi bu. Bir eleştiri yöntemi geliştirirken de gördük keza 6 Kasım’da halay çektik diye bize saldırdılar, gaz bombalarıyla ve coplarıyla geldiler. 2009 yılında üniversitemizde demokratik şekilde kendini dile getiren, protesto yöntemini kullanan arkadaşlarımızı katlettiler. Bunlar Aydın Erdemleri katleden zihniyettirler. Bugüne kadar baktığımız zaman gençliği katleden, gözaltına alan aygıt olarak polis, devletin işlerini yerine getirmiştir. Bunun bir amacı da bizi sindirmek bastırmaktır. En doğal amacımız olan basın, toplantı, yürüyüş hakkımıza engel olmaktır. Bize soruyorlar neden yürüyorsunuz, neden basın açıklaması yapıyorsunuz biz kendimizi ifade edemediğimiz zaman, biz yaşayamayız. Bizim özgürlüğümüzün anlamı protesto etmektir, baskılara başkaldırmaktır. Rektörü biz seçmeliyiz ama bugün baktığımız zaman rektör polisle 1 yıllık anlaşma yapabiliyor, rektör bizi katledenlerle bizi bir araya getiriyor. Arkadaşlar bunlar bizi sindirmeye çalışıyor en demokratik hakkımız olan standımıza bile saldırıyor. Biz kendi anadilimizde bilimsel eğitim görmek istiyoruz, bunlar bizim en doğal hakkımızdır, üniversitemiz özerk olmalıdır. Kendi rektörümüzü seçebilmeliyiz, bu üniversite bizim, kendi üniversitemizde sadece bizler olmalıyız. Üniversitede bizim söz hakkımız var bunlar olmazsa direneceğiz gerekirse başkaldıracağız’’ diyerek açıklamaya son veren Kılınç, Gezi’de katledilen Ali İsmail Korkmaz için Lice’de katledilen Medeni Yıldırım için tekrar saygı duruşunda duruldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu