Manşet

YDG: Polis-Çete Saldırılarına Geçit Vermeyeceğiz!

H. Merkezi: Yeni Demokrat Gençlik bugün(7 Ekim) sabah saatlerinde İstanbul Gülsuyu Mahallesinde devrimcilere yönelik yapılan gözaltı terörünü protesto etmek amacıyla bir açıklama yayınladı.

Ydg yaptığı açıklamada; “İstanbul/Maltepe Gülsuyu Mahallesinde halka saldıran çeteleri koruyan devlet, devrimcileri hedef tahtasına koyarak bir operasyon başlattı.

Maltepe-Gülsuyu mahallesinde uzun bir süredir, bölge halkının üzerinde terör estiren, haraç toplayan, uyuşturucu ticareti yapan ve çok sayıda insanı yaralayan çeteler, devletin şefkatli kanatları altında faaliyet yürütüyor. Kim oldukları, nerede oturdukları herkes tarafından bilinen çetelerin önünü açan, onlara anlık istihbarat sağlayan polis, çeteleri mahalleye sokarak bölgedeki devrimci faaliyete engel olmayı amaçlıyor.

Polisin açıktan koruduğu çeteler, devrimcilere yönelik saldırganlıklarını arttırmış, yapılan demokratik eylemlere kurşun yağdırmış, çok sayıda devrimci, ilericiyi yaralamış son olarakta Hasan Ferit Gedik’i katletmişti. Bölge halkının tepkisine karşın çetelere yönelmek yerine devrimcilere saldırmayı tercih eden polisin bu tavrı, çetelerin nasıl bu kadar rahat olabildiğini de anlatıyor. Hasan’ı vuran faşist katillerin, tescilli halk düşmanı faşist Mehmet Ali Ağça ile yakın ilişkileri “Gülsuyu çetesi”nin derin bağları hakkında da bize ipucu veriyor. Açıkça anlaşılıyor ki çeteler, Gülsuyu’nda, içinde Mehmet Ali Ağca’nın da yer aldığı, devletin derin birimlerinin bilgisi dâhilinde faaliyet yürütüyor. Çetelerin bugüne kadar böylesin rahat hareket etmesi ve polisin hemen hiç kimseye dokunmaması da bunu doğruluyor.” Denildi.

Yapılan operasyon Kentsel dönüşüme karşı yürütülen mücadeleden kaynaklıdır.

Açıklamanın devamında ise; devletin çeteleri korumak için tutukladılığı şu sözlerle ifade edildi; “Hasan’ın katledilmesinden sonra yapılan operasyonlar ise çetecilerin devrimcilerin hesap soran eylemlerinden korumak içinde yapıldığı açıktır. Bölge halkından gelen tepkiler ve Hasan’ın katledilmesine karşı genel anlamda kamuoyunda oluşan baskı üzerine “komşular alışverişte görsün” kabilinden bir operasyon yapan devletin, çetelerin bölgedeki faaliyetini engellemeyeceğini biliyoruz.

Zira devletin merkezi politikası olarak yürürlüğe sokulan “Kentsel Dönüşüm Projesi”yle büyük bir rant açığa çıkmaktadır. Hâkim sınıflar, Gülsuyu’nda devrimcilerin mahalle halkının desteğiyle birlikle yürüttüğü yerinde dönüşüm eksenli faaliyetlerinden son derece rahatsızdır. “Kentsel Dönüşüm”le bölgede açığa çıkan büyük rant, müteahhitlerin, vurguncuların ağzını sulandırmaktadır. Bu kesimlerin, çetelere büyük bir mali destek verdiği artık herkesçe bilinmektedir. Yapılmak istenen, devrimcilerin bölge halkıyla birlikte “Kentsel Dönüşüm”e karşı yürüttüğü mücadeleyi etkisizleştirmek, engellemek ve yok etmektir. Devrimcilere yönelik saldırıların başka bir anlamlı yoktur.” Denildi.

Baskılar Bizi Yıldıramaz

“Bu politika ekseninde, bugüne kadar çeteleri görmezden gelen devlet, devrimcilerin hakla birlikte çetelere yönelik gelişen mücadelesi karşısında yardıma koşmuştur. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in talimatıyla polis tarafından bu sabah Gülsuyu, Sarıgazi, Sultangazi’de, 70 ayrı adrese yapılan operasyonda şimdiye kadar 21 kişinin gözaltına alınmıştır. Gerçek gözaltı sayısının daha fazla olduğu ise çok açıktır. Partizan, ESP ve Halk Cephesine yönelik gözaltılar, devletin çeteler nezdinde bir kez daha açığa çıkan ikiyüzlülüğünü de gözler önüne sermiştir. Televizyon ekranlarından ve gazetelerden, çetelere izin verilmeyeceği demeçleri veren devlet yetkilileri, buna karşı mücadele eden devrimcileri hedef almıştır. Operasyon, devrimcileri halktan koparmayı, çetelere karşı yürütülen mücadeleyi sekteye uğratmayı amaçlamaktadır.

Ancak dün olduğu gibi bugünde devrimcilerin halkla omuz omuza, yaşam alanlarına, geleceğine sahip çıkarak mücadele etmesi engellenemeyecektir.

Baskıların devrimcileri, mücadeleyi yıldır(a)mayacağı /durduramayacağı tarihi tecrübelerle sabittir. Zira, devrimciler, halktan güç almakta, onların sevinçleri, acıları ve özlemleriyle soluk alıp vermektedir.” Denilerek açıklama sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu