Manşet

Peri’de direniş kazanacak!

İstanbul: Özgür Köylü Hareketi Sözcüsü Özkan Arslan’ın tutuklanmasından sonra, baraja karşı direnen yedi köylünün daha gözaltına alınıp tutuklanmasına tepkiler sürüyor.

Bugün saat 12.30’da Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen Munzur Çevre Derneği, Alibeyköy Dersimliler Derneği, Dersim Gazetesi, Karadeniz İsyandadır Platformu, Pertekliler Derneği, Esenyurt Dersimliler Derneği, baraja karşı direnen köylülerin yanında olduklarını ve direnişlerini sahiplendiklerini haykırdı.

“Peri’de Direniş Kazanacak” yazılı pankartı açan Dersimliler  “Yaşasın Peri direnişimiz”, “Peri Suyu özgür akacak”, “Gözaltılar, baskılar tutuklamalar bizi yıldıramaz” şeklinde sloganlar haykırarak Dersim’de yapılan barajlara izin vermeyeceklerinin altını çizdiler.

Dernekler adına basın açıklamasını Sema Gül okudu. Gül, Dersim halkının  baraj yapılmasına izin vermeyeceklerini ve Dersim’de katil şirket istemediklerini dile getirerek, yıllardır sürdürülen ekolojik kıyıma karşı mücadele ettiklerini vurguladı. Gül; “Altın arayıcısı, baraj yapımcısı, kar hırsıyla gözü dönmüş sermayeyi ve adeta sermayenin güvenlik şirketi gibi davranan kolluk güçlerini Dersim üzerine yaptıkları kirli planlardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Dersim’in varlık yokluk mücadelesi hem hukuki cephede hem de fiili meşru mücadele çizgisinde devam ediyor”  dedi.

Amaç Dersim’i insansızlaştırmak!

Sema Gül sözlerine şu şekilde devam etti; Gelin görün ki ne talancı sermaye ne de bu planların politik uzantısı olarak devletin tutumu özünde değişmiyor. Hukuki süreçlerin, yürütmeyi durdurma kararlarının gölgesinde, iki geri bir ileri sürüp gidiyor yağma planları.150 yıllık ve gerekçeleri son derece politik olan lanetli baraj planları, sadece enerji yatırımı gibi gösterilmeye çalışılıyor. Oysa yıllardır amaç aynı Dersim’i insansızlaştırmak… Peri vadisinde, Limak holding tarafından yapımı sürdürülen Pembelik barajı da Dersim’in yok edilmesi anlamına gelen 23 baraj ve HES projesinden yalnızca bir tanesi”

Mücadelemiz engellenemez!

Gül, Peri Vadisinde bir yıldan fazladır direnişin devam ettiğinin altını çizerek, Özgür Köylü Hareketinin işgalci şirkete karşı topraklarını koruduklarını ve öfkelenen halkın Limak şirketine ait şantiyeyi ateşe verdiklerini belirtti.

Eylemin hemen ardından gözaltına alınan direnişin sözcüsü Özkan Arslan’ ın tutuklandığını hatırlatan Gül, devletin binlerce Dersimli’nin yan yana olmasından dolayı daha fazlasını o süreçte yapamadıklarını, 6 Ağustos sabahı köyleri helikopterlerle kuşatan jandarmanın, gözaltılara başladığını., Aşağıdoluca köylülerinden Deniz Gül, Zülfü Artak, Mustafa Artak, Zülfikar Çiçek, Mustafa Akça ve Murat Altay’ın da tutuklandığını söyledi.

Baskı ve tutuklamalar doğamızın, sularımızın, ormanlarımızın talan edilmesine, yağmalanmasına ve sömürülmesine karşı mücadelemizi engelleyemeyecektir “ diyen Gül, mücadelenin devam edeceğini ve tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediklerini vurguladı.

Basın açıklamasın sona ermesinin ardından direnişte olan HEY Tekstil işçilerinden bir işçi direnişin bittiğine dair çeşitli söylentilerin olduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. HEY Tekstil direnişinin tüm kararlılığı ile devam ettiğini ve haklarını alıncaya kadar devam edeceğini vurguladı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu