Manşet

Partizan: 3 Kasım’da İnanç ve örgütlenme özgürlüğü için alanlara


Asimilasyona, bask
ı ve katliam politikalarına karşı örgütlenelim!

Yüzyıllardır süregelen; katliam, imha, inkar ve asimilasyon politikaları günümüzde de hız kesmeden devam ediyor.

Muhalif olan bütün kesimlere uygulanan sistemli baskı sayesinde tüm ezilen ulus ve inançlara mensup halklar düşman olarak kodlanmış, tarihin her döneminde katliamlardan geçirilerek yok sayılmıştır.

‘Alevi kasabı’ olarak bilinen Yavuz Sultan Selim’den günümüze  alevilerle birlikte ezilen inanç ve halklara korkunç bir baskı, katliam ve asimilasyon politikası dayatılmış, kitlesel kıyımlara uğratılmıştır.

Osmanlıdan günümüze kılıçtan geçirilerek, kurşuna dizilerek, yakılarak, sürğün edilerek boyun eğdirilmeye, inançlarından ve muhalif kimleklerinden vazgeçirilmeye çalışılan aleviler tarihin her döneminde direnmiş, mücadelesiyle varolmayı sürdürmüştür.

Cami Cemevi projesi asimilasyon politikasıdır!

Türk hakim sınıflarının hükümetteki temsilcisi AKP muhalif tüm kesimlere yönelik baskı ve sindirme politikasını devam ettirmektedir. Açılımı politikalarıyla, Demokrasi paketleriyle, Cemevi-Cami Projeleriyle, yüzyıllardır gelenekselleşmiş devlet politikalarını sinsi bir şekilde hayata geçirmeye çalışarak Alevilerin temel taleplerini yok saymakta, inançlarını özgürce yaşamaları ve örgütlenmeleri engellemektedir. Devlet; Dersim’de, Çorum’da, Maraş’ta, Sivas ve Gazi’de katliamlara boyun eğmeyen alevilerin taleplerine Cemevi-Cami projesiyle saldırmakta, alevileri sisteme yedeklemenin, kontrol altında tutmanın yeni bir hamlesini başlatmaktadır. Cami-Cemevi projesi ise 12 Eylül hapishanelerinde yaşanan bir devlet klasiğini hatırlatmaktadır. “Karıştır barıştır” politikasıyla devrimci tutsakları sindirmeye ve teslim almaya çalışan devlet Cami-Cemevi projesiyle yüzyıllardır ezilen ve horlanan alevilerin bilinçlerini dumuğra uğratmaya, teslim almaya çalışmaktadır.

Alevileri kontrol altında tutmayı arzulayan egemenler Cemevin’i Diyanet’in eteğinde tutmayı, verilecek bir statüyle maaş bağladıkları alevi dedeleri vasıtasıyla hakim dini mezhebi genişletmeyi, inanç özgürlüğü için mücadeleyi, muhalefeti yok etmeyi amaçlamaktadır.

İnanç ve örgütlenme özgürlüğü için;

Faşist Türk Devletinin  baskı ve zor politikalarına karşı durmak, saldırıları geriletmek, temel talepler uğruna mücadele etmekten ve örgütlenmekten geçmektedir. Sivas Otelinin Müze yapılması, Zorunlu din derslerinin kaldırılması, Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, Diyanet İşleri’nin kaldırılması, 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmemesi, Cami-Cemevi Projesinden vazğeçilmesi için; Asimilasyona, ayrımcılığa, baskı ve katliamlara karşı tüm alevileri, ezilen, yoksayılan ve horlanan tüm kesimleri PARTİZAN saflarında buluşmaya, örgütlenmeye ve mücadele etmeye davet ediyoruz!

 

Toplanma Yeri Söğütlü Çeşme/Kadıköy

Tarih: 3 Kasım 2013 PAZAR Saat: 12.00

 

PARTİZAN

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu