Güncel

Ovacık’ta panel


Dersim: Dersim’de festivalin ikinci gününde Ovacık’taki Mercan etkinliğinden sonra Ovacık Merkez’de bir panel yapıldı.

“Türkiye’de güncel politik durum ve Dersim” adıyla saat 16.30’da yapılan panel araştırmacı yazar Cafer Demir, Hubyar Sultan Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Ali Kenanoğlu, “Akil İnsanlar” içinde yer alan 78’liler vakfından Celaletttin Can’ın katılımıyla Dersim BDP İl Başkanı moderatörlüğünde başladı. Panele katılması beklenen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve İsmail Aslan panele katılmadı.

Panelin Türkiye’nin bu hareketli sürecini konuşurken Dersim üzerinde durmanın önemli olduğu dolaysıyla panelin önemli olduğu vurgulayarak söz panelistlerden ilk olarak Araştırmacı Yazar Cafer Demir aldı.

Demir sözlerine adına “çözüm süreci” denilen sürecin konuşulmaya başladığını hatırlatarak Kürtlerin özellikle Lozan’la varlıklarının reddedildiğini vurguladı.

Demir tarihte “Şark Islahatı” olarak bilinen Kürdistan’ı teslim almaya, hizaya getirmeye dönük politikalarının adını olduğu dile getirdi. Devletin gerçekte “çözüm süreci“ adıyla başlayan sürecin Kürtlerin ulus olmalarından sahip oldukları haklarının verilmesi süreci olması gerektiğini belirtti.

“Gezi halkın örgütlü gücüdür”

Demir ayrıca Gezi Direnişine değinerek bu direnişin önemli olduğunu, halkın önemli bir kısmının hala duyarlı ve örgütlü olduğunu sözlerine ekledi. Demir sözlerini devletin Dersim’de yürüttüğü asimilasyoncu politikalarını teşhir ederek sonlandırdı.

Demir’in ardından Ali Kenanoğlu sözü aldı. Kenanoğlu Alevilerin çözüm sürecini desteklediklerini, sürecin dışında bulunsalar da olumladıklarını, İzzettin Doğan’ın Akil İnsanlar içinde yer almasının doğru olduğunu savundu. Kenanoğlu sosyalistlere eleştirisi olduğunu söyleyerek, sosyalistlerin, devrimcilerin Pir Sultan Abdal’ın sadece devrimci yönünü vurguladıklarını, Alevi inancı içinde bulunduğu yeri göz ardı ettiklerini dile getirdi.

Son panalist olan Celalettin Can söz alarak önce Ortadoğu’yu özetleyerek, devletin çözüm sürecini başlatmasının Türkiye ve Ortadoğu’da sıkışmasının göstergesi olduğunu dile getirdi. Ardından “Akil İnsanlar”ın “çözüm sürecinde” neler yaptığını anlattı.

Panelistlerden sonra moderatör geçtiğimiz günlerde Dersim Cemevi’de emniyet müdürü dâhil pek çok “bürokrata” verilen iftarı hatırlatarak Dersim halkının buna karşı durması ve mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Panel soru cevap bölümüyle devam etti. Söz alan bir konuşmacı Ali Kenaoğlu’nun İzzettin Doğan’la ilgili ve sosyalistlerin Pir Sultan Abdal’ı tek yanlı yansıttığını belirten yorumlarına katılmadığı dile getirerek Ali Kenanoğlu’nu eleştirdi.

Panele soru cevap bölümü ve panelistlerin son sözlerini almasıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu