Gençlik

Öğrenciler: “Bologna, üniversiteme dokunma”

H. Merkezi: Yeni Demokrat Gençlik tarafından daha önceleri sık sık gündeme getirilen ve kampanyalar örgütlenen Bologna Süreci, üniversitelerde piyasalaştırmanın kendini açıktan belli etmeye başlamasıyla yeniden gündeme geldi. Bologna Süreci kapsamında alınan kararlar hayata geçirilmeye başlanırken, üniversite öğrencileri de bu duruma sessiz kalmayarak eylemler düzenliyorlar.

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri de “Özgür bilim, nitelikli eğitim; Bologna, üniversiteme dokunma” şiarıyla 1 Mart günü kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Umuttepe Yerleşkesi’nde yoğun kar yağışına ve soğuk havaya karşın bir araya gelen bini aşkın öğrenci, “Bologna, üniversiteme dokunma” diyerek rektörlük önüne yürüdü. 
Özel güvenliklerin engelleme girişimlerine karşın rektörlük önüne gelen üniversiteliler, rektör Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ile bir görüşme yapmak ve taleplerini iletmek istediler. Ancak rektör, gelmediği gibi, öğrencilere süreci tam olarak bilmedikleri, bazı iyi şeyler de olduğu yönünde yazılı bir açıklama gönderdi.

Rektörün görüşme yapmaması üzerine öğrencilerden Merve Arısoy, üniversiteliler adına basın açıklamasını okudu. Üniversitelilerin, üniversite ile ilgili kararlarda söz ve karar hakkı bulunması gerektiğini söyleyen Arısoy, ”Ezberci ve rekabetçi değil, üreten, tartışan, toplumsal meselelerde konuşan, halk yararına bilimin esas alındığı nitelikli bir üniversite istiyoruz” dedi.

Öğrenciler, 6 Mart salı günü bir forum kararı alarak eylemliliklerinin çeşitli şekillerle süreceğini belirttiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu